Ostatni etap mojej podróży na Litwę jako przedstawicielka naszego stowarzyszenia Dla Ziemi to wizyta u Cheesmaker, wytwórcy serów w wsi Darguziai 80 km od Wilna .www.surininkunamai.lt. Po wielu latach spędzonych pracując w korporacji Cheesmaker postanowił opuścić miasto, nauczyć się w Francji sztuki robienia serów i sprowadzać na wieś gdzie wytwarza wysokiej jakości produkty z mleka koziego i krowiego. Sprzedawane są w Wilnie raz w tygodniu, często na zamówienie i też w małym sklepie przy barze serowym, który otworzył w swoim domu. Wraz z żoną mieszkają pół roku na pastwiskach w jurtach a resztę czasu w domku. Barek wtedy obsługuje synowa i zatrudnione dziewczyny ze wsi. Od sąsiadów kupuje warzywa i paszę dla zwierząt. Jego ambicją jest powstrzymanie rozpadu uroczej wsi Darguziai a nawet danie jej drugiego życia.
O innych ekowioskach I ekoinicjatywach słyszałam poprzedniego dnia pod czas licznych prezentacji. Konferencja w której brałam udział zakończyła 3 letni projekt “ Ekowioski dla zrównoważonego rozwoju wsi w krajach koło morza Bałtyckiego “. Miała miejsce w Hotelu Europa Royale w Druskininkai. Wprawdzie zaskakująco luksusowo były to dla nas warunki – przyjemnie nie powiem – jak na konferencja o ekowioskach , ale jak patrzyłam na liste gości zobaczyłam że jest sporo VIP-ów, dyrektorów i profesorów których trudno byłoby położyć na piętrowych łóżkach.
Jemiołka z Wolimierza z którą pojechałam przedstawiła 3 duże wiejskie społeczności Polskie czyli około Pupki na Mazurach, Wolimierz i nas, pod kątem sztuki, bo to jest nasz wspólny mianownik oraz też nasza specyfika wobec innych społeczności o których było mowa.
Ja opowiadałam o stosunkach naszej społeczności LAS z tradycyjną Polską wsią czyli z ludźmi dookoła. To jest aspekt czesto poruszany w ekowioskowych środowiskach.
Był też z nami Dariusz Szwed , bardzo ciekawy i przekonujące polityk Zielonych. Wszyscy doceniliśmy to, że na początku swojej prezentacji o Zielonych miastach (www.zielonyinstytut.pl) przeprosił Litwinów w imieniu wszystkich Polaków za przykry incydenty, który miał miejsce na stadionie pod czas meczu między tymi dwoma krajami ( Polscy kibice nosili bardzo obrażające transparenty na temat Litwy i Litwinów ).
Wśród prezentacji, które zapadłe mi w pamięci wymienię
-
Karen Litfin amerykanka, profesorka, która podróżowała przez rok po ekowioskach świata napisała książka która wkrótce się ukaże. Wyzwanie, który stoi przed ekoinicjatywami według niej to integrowanie ekologii z ekonomią i wspólnoty ze świadomością. Zwracała na przykład uwagę na to, że w ekonomii legendarnej ekowioski Findhornu w Szkocji jest całkowicie zależna o transportu lotniczego który co roku przywozi tysiące uczestników z całego świata na warsztaty tam prowadzone.
-
Stuart Pledger ze Szwecji pokazywał wiele fantastycznych przykładów zbudowania kwiących firm wytwarzających produkty na bazie materiałów z recyklingu (Cradlenet).
-
Prezentacja Ulrike Schimmel wieloletniej sekretarz GEN-u , przedstawiała mało znane ekowioski. Jedna dla mnie ważna wiadomość to że zmieniła się definicja ekowiosek, dodano to że może ona być stworzona na bazie tradycyjnej wioski.
Były też przedstawione rezultaty projektu
-
Rekomendacje dla rządów krajów regionu Bałtyku i komisji Europejskiej dotyczących zmian prawa i kierunków wspierających powstanie ekowiosek www.balticecovillages.eu
-
dwie książki mają się ukazać z dobrymi przykładami, praktykami w ekospołecznościach i ekowioskach w krajach regionu Bałtyckiego. Można będzie je dostać za darmo:
Kontakt z Adamem Cwikiem koordynator projektu w Polsce :acwik@zpsb.szczecin.pl .
- Interaktywna mapa z ekowioskami i eko inycjatywami w krajach regionu Bałtyckiego . Warto się rejestrować, na razie w Polsce jest raczej pusto www.ecovillageroad.eu. W razie problemu z rejestracją można się zwracać do Adama. Mam przewodnik i formularz informacyjne, mogę przysyłać.
Ostatnie słowo konferencji było dla Roberta Hall z Szwecji , aktualnego przewodniczącego powstałej parę miesięcy temu sieci BEN czyli Baltic Ecovillage Network. Po zakończeniu konferencji w ekowiosce Melki odbyło się drugie spotkanie tej sieci. Monika od nas pojechała tam a Jemiołka została na miejscu. Czyli dalszy ciąg nastąpi. Podobno za rok spotkanie BEN odbędzie się w Polsce. Czekamy dobre wiadomości 🙂