Wielkanoc tuż, tuż. Te święta, za sprawą towarzyszących im symboli jajka oraz puszystego, żółtego kurczaczka, są – co często umyka naszej refleksji – ściśle związane z przemysłem drobiarskim.
Antybiotyki – powszechnie (nad)używane
Na początku marca tego roku Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport dotyczący stosowania antybiotyków w hodowli zwierząt w woj.lubuskim. Wynika z niego, że 70% hodowców zwierząt na tym obszarze, w tym 80% hodowców indyków i kurcząt rzeźnych stosuje antybiotyki.
NIK nie analizuje i nie ocenia zasadności zastosowania antybiotyków w poszczególnych hodowlach, alarmuje jednak, że bez względu na okoliczności, w jakich sięgnięto po te środki skala zjawiska jest bardzo niepokojąca.
Dlaczego praktyki hodowców są tak szkodliwe?
Badania wykazały, że nawet niewielkie pozostałości substancji o działaniu przeciwbakteryjnym w żywności, mogą przynieść bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Długotrwałe przyjmowanie za pośrednictwem żywności nawet minimalnych dawek antybiotyków, może doprowadzić do powstania w naszym organizmie lekoopornych szczepów bakteryjnych, a także być przyczyną coraz powszechniejszych alergii.
Czy istnieje jakaś alternatywa?
Ta najlepsza, która stała się celem licznych organizacji ekologicznych, to zredukowanie spożycia mięsa, a tym samym stopniowa rezygnacja z wielkoskalowej przemysłowej hodowli, najbardziej nastawionej na stosowanie rozmaitych środków farmakologicznych.
Druga, to radykalna poprawa warunków bytowych zwierząt hodowlanych, która ma szansę wpłynąć na ograniczenie ich zapadalności na choroby, a w konsekwencji wydatnie zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować konieczność aplikowania antybiotyków.
W tym drugim przypadku bardzo przydatna może być technologia EM. Efektywne Mikroorganizmy mogą pomóc na wiele sposobów.
EM Probiotyk – dla zdrowia zwierząt i ludzi
Jako dodatek do pasz, np. w postaci EM Probiotyk lub EM Bokashi Probiotyk, EM-y wzmocnią naturalną odporność zwierząt na choroby, poprawią ich kondycję, a także zwiększą przyswajalność składników pokarmowych zawartych w pożywieniu.
EM Probiotyk w formie oprysku, zastosowany w pomieszczeniach inwentarskich, zmniejsza stres u zwierząt i sprawia, że stają się spokojniejsze, ograniczają uciążliwość woni związanych z hodowlą, sprawiają, że gnojowica jest łatwiejsza w obróbce i mniej uciążliwa dla środowiska.
Poprawa bytu zwierząt, to automatycznie poprawa jakości produktów uzyskiwanych z hodowli, a w konsekwencji pozytywna zmiana dla nas wszystkich.