Gliniane kule bokashi , EM bawls, weszły do kanonu ekologicznych metod pracy ze środowiskiem naturalnym po zastosowaniu ich do rewitalizacji Morza Seto w Japonii.
Glina, będąca idealnym materiałem dla kolonii mikroorganizmów zawartych w EM ze względu na właściwości biochemiczne, jest również dobrą „łodzią podwodną” do przenoszenia EM-A w denne partie zamulonych zbiorników wodnych.
Kule bokashi używane są na wielkich i małych zbiornikach oraz do bardzo zanieczyszczonych wód i ścieków i w sytuacjach po powodziowych. Stosowane są również do poprawiania jakości wody w studniach.
Składają się z gliny fermentowanej z EM –1, melasą, proszkiem ceramicznym i bokashi . Tydzień po wyrobieniu są gotowe do użycia (pokryte są kożuchem białej pleśni). Mogą być używane przez 1,5 do 2 miesięcy. Składowane muszą być w ciemnym, suchym miejscu , zapakowane tak żeby ograniczyć dostęp powietrza.
Do zamulonych, zanieczyszczonych i emitujących fetor zbiorników wodnych należy wrzucić 1 kulę na 1m2 powierzchni. Szczególnie dobre efekty przywracania równowagi biologicznej daje umieszczanie kul
w zbiornikach sztucznych, odizolowanych od naturalnego podłoża.
W celu utrzymania równowagi biologicznej w oczkach wodnych należy rzucać kule nie za jednym zamachem tylko w kilku aplikacjach z przerwą miesiąc do półtora . Można również dodać EM Probiotyk jeżeli są ryby lub EM Bio również w kilku aplikacjach . Obowiązuje zasada: lepiej mało
i często niż dużo za jednym zamachem .Trzeba eksperymentować z ilością
i częstotliwością dawek a przy tym obserwować zbiornik, (tak jest generalnie z EMami bo działają biologicznie a nie chemicznie).
Może się zdarzyć chwilowe, pozorne pogorszenie stanu wody (większe zmętnienie, pojawienie się brunatnych kożuchów na powierzchni wody) . Wtedy należy zebrać ten kożuch i nastąpi systematyczna poprawa przejrzystości wody, zmniejszanie ilości szlamu dennego i zamulenia.
Do studni zaleca się rzucanie 3 do 5 kul .
Prostota wykonania i ekonomika sprawia, że kule może ulepić każdy.
Dołączam link do przepisu na kule bokashi. https://emblognicole.emformacja.pl/?p=163
Do wyprodukowania ok. 80 kul potrzeba:10 kg gliny ,100 ml EM1, 200 g bokashi z otrąb pszennych , 120 ml melasy z trzciny cukrowej, 5-7 dag ceramiki EM-X
Kule można również kupić gotowe, zwłaszcza w małych ilościach jest to bardziej opłacalne niż zakup całego zestawu do produkowania kul.
Oprócz używania kul do uzdatniania wód można je zastosować do szamb i zbiorników z gnojowicą aby uzupełnić i wzmocnić działania EM BIO . Działają wtedy jako naturalny dozownik dostarczający bakterie na dnie zbiornika gdzie gromadzi się szlam .
Można również używać je jako pożywkę, nawóz organiczny dla roślin. Do nawożenia krzewów średniej wielkości stosujemy rozkruszone 1-2 kule i mieszamy z górną warstwą gleby.
Czy po wrzuceniu kul do studni, podczas etapu oczyszczania można cały czas normalnie używać wody z tej studni do picia, mycia się itp ? Woda z tej studni jest zdatna do picia, cały czas jest pobierana z niej woda jako jedyne źródło wody w gospodarstwie.