KULE BOKASHI[1] – JAK JE ZROBIĆ I JAK ICH UŻYWAĆ ( przepis 2011)
Gliniane kule BOKASHI weszły do kanonu ekologicznych metod pracy ze środowiskiem naturalnym po zastosowaniu ich do rewitalizacji Morza Seto w Japonii.
Glina, będąca idealnym materiałem dla kolonii mikroorganizmów zawartych w EM ze względu na właściwości biochemiczne, jest również dobrą „łodzią podwodną” do przenoszenia EM-A w denne partie zamulonych zbiorników wodnych.
Prostota wykonania i ekonomika sprawia, że kule może ulepić każdy. Tak też się dzieje: kule BOKASHI lepią przedszkolaki, członkowie terapii zajęciowej, przedstawiciele stowarzyszeń ekologicznych, działkowcy i wszyscy, którzy nie boją się zabrudzić rąk tym pierwotnym budulcem.
Do wyprodukowania ok. 80 kul potrzeba:
15 kg lekko wilgotnej gliny z nieskażonego pokładu
180 ml EM1
300 gr bokashi z otrąb pszennych
200 ml melasy z trzciny cukrowej (pożywka A PLUS)
Wskazane jest również dodanie ceramiki EM-X (tej przeznaczonej do gleby) w ilości 8-10 gr
W plastikowej misie rozdrabniamy glinę, krusząc lub rozgniatając większe kawałki.
Następnie dodajemy bokashi i dokładnie mieszamy. Potem wlewamy EM1 i melasę oraz taką ilość wody, by z gęsto-plastycznej mieszaniny dało się ulepić kule wielkości piłeczek tenisowych.
Umieszczamy kule np. w pudłach kartonowych, przekładając warstwy arkuszami tektury falistej. Zamknięte pudła przenosimy w ciepłe i ciemne miejsce na tydzień.
W czasie tego leżakowania kule „dojrzewają”, pokrywając się grubym kożuchem białej pleśni.
Takie białe, lekko podsuszone są gotowe do użycia.
Do zamulonych, zanieczyszczonych i emitujących fetor zbiorników wodnych należy wrzucić 1 kulę na 1m2 powierzchni. Szczególnie dobre efekty przywracania równowagi biologicznej daje umieszczanie kul w zbiornikach sztucznych, odizolowanych od naturalnego podłoża.
Oprócz używania kul do uzdatniania wód można je zastosować jako pożywkę, nawóz organiczny dla roślin. Do nawożenia krzewów średniej wielkości stosujemy rozkruszone 1-2 kule i mieszamy z górną warstwą gleby. Daje to bardzo dobre efekty np. w uprawie rododendronów i hortensji. Rozkruszone kule możemy również stosować do rewitalizacji i zakładania trawników na glebach piaszczystych. 1-3 rozkruszone kule rozsypujemy przed siewem i grabimy lub rozsiewamy na istniejących trawnikach zaraz po pierwszym letnim koszeniu.