W niedzielę 14 maja w Rodzinnym Domu Kultury Pokoju na Dąbrówce odbyły się zajęcia terenowe studentów Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.
Ich kierunek studiów to uprawa, przetwórstwo i zastosowanie konopi.
Mój wykład dotyczył Efektywnych Mikroorganizmów w ekologicznym rolnictwie konopnym.
Pogoda była piękna, trawa świeżo skoszona, bez kwitł, wiosna w pełni. Pierwsza reakcja jednej ze studentek była taka: “Przyszliśmy do raju!”.
Było to spotkanie otwarte zarówno ze studentami, jak i z gośćmi, którzy przyjechali poprzedniego dnia z Jolą, organizatorką spotkania.
W Domu Kultury ogień płonął w kominku, na ekranie wyświetlana była prezentacja, podczas której odbywały się liczne rozmowy, wszystkie na temat. Moją wiedzę uzupełniali Sylwia i Michał, którzy od 5 lat uprawiają konopie i również byli gośćmi. Na stole stały pyszne ciasteczka dostarczone przez Kasię z cukierni Tiramisu w Łomiankach.
Dziękuję za brawa na koniec prezentacji, to było bardzo miłe.
Nastąpiła przerwa na herbatę i wizytę w sklepie z EM-ami, gdzie omawialiśmy zastosowanie poszczególnych produktów.
Później Słoma opowiadał o procesach łuskania ziaren, tłoczenia oleju i wytwarzania proteiny konopnej, a Ela pokazywała, jak to się robi. Następnie Słoma poprowadził grupę po podwórku, zatrzymując się przy domku zrobionym z betonu konopnego. Kolejnym przystankiem była rotunda z eksperymentalnym namiotem foliowym, wyposażonym w system zbierania wody deszczowej.
Rozmowy i wymiana informacji nawiązywały się spontanicznie między większymi lub mniejszymi grupami na parkingu, w ogrodzie, wszędzie.
Na zakończenie odbył się piknik w ogrodzie, podczas którego wspólnie zjedliśmy dużą warzywną zupę przygotowaną wspólnie z gośćmi poprzedniego dnia.
Uczestnicy spotkania dokonali jeszcze ostatnich zakupów przy pomocy blika, szukając zasięgu w ogrodzie. Wymienialiśmy adresy i kontakty. Więzy zostały nawiązane.
Czy nie tak właśnie powinno wyglądać studiowanie w czasach, gdy wszystkie informacje można łatwo znaleźć w internecie, a sztuczna inteligencja może napisać każde wypracowanie? Chodzi przecież nie tylko o uzyskanie papieru, ale przede wszystkim o zdobywanie wiedzy i spotkanie się z inspirującymi ludźmi. Najlepsze jest to, że działa to w obie strony. Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom tego pięknego spotkania. Szczególne podziękowania dla Joli Różyckiej, która była główną organizatorką.