Efektywne Mikroorganizmy doskonale sprawdzają się w uprawie truskawek. Działają zarówno w glebie, poprawiając jej kondycję i strukturę, jak w roślinie, m.in. stymulując prawidłowy rozwój systemu korzeniowego i wpływając na większą przyswajalność substancji pokarmowych oraz zwiększając odporność na choroby. Najlepsze efekty uzyskać można stosując preparat EM Naturalnie Aktywny w połączeniu z EM-5 i EM Ogród w różnych dawkach.
Zakładanie uprawy.
Najkorzystniej jest zastosować EM jeszcze przed założeniem plantacji albo wykonać wiosenny oprysk już istniejącej. Pierwszy, „zaszczepiający” zabieg jest najważniejszy, ponieważ pozwala poprawić stan gleby, a tym samym wspomóc rośliny w pierwszej fazie wzrostu. Standardowa dawka EM Naturalnie Aktywny to od 20l do 40l/ha, rozcieńczone w minimum 300 litrach wody.
W sytuacji, gdy nie jest możliwe wymieszanie preparatu z glebą po oprysku, zalecane jest użycie większej ilości wody, co umożliwi lepsze wnikanie. EM Naturalnie Aktywny można zastosować jednocześnie z nawożeniem. Na plantacjach istniejących przy pierwszym zabiegu warto dodać do EM-NA od 1 do 4 litrów EM-5. Dawkowanie zależy od intensywności występowania chorób grzybowych w poprzednich latach.
Oprysk na rośliny.
Można zastosować oprysk także bezpośrednio na rośliny (dolistnie).
Jego celem na tym etapie wegetacji jest ochrona roślin i wsparcie ich wzrostu. Taki zabieg można wykonać przed okresem kwitnienia, a potem w fazie zielonego owocu. Korzystnie jest w tym zabiegu połączyć EM Naturalnie Aktywny z preparatami EM-5 lub EM Ogród.
Zalecane dawki: 10l EM Naturalnie Aktywny łącznie z 2l EM-5 lub 2l EM Ogród w minimum 300 litrach wody na hektar. Zabieg najlepiej wykonać dyszami średnio lub drobnokroplistymi.
Oprysk z dodatkiem EM Ogród działa wzmacniająco i regenerująco na rośliny, zabezpieczając ich prawidłowy wzrost. Oprysk z dodatkiem EM-5 ma za zadanie ochronić truskawki przed chorobami. Zabiegi z EM-5 można bezpiecznie przeprowadzać w trakcie zbiorów, co pozwoli zachować świetną jakość owoców.
Zabiegi warto wykonać bezpośrednio przed mechanicznym usuwaniem chwastów i spulchnianiem gleby oraz w warunkach stresowych dla roślin.
Uwaga! Niezbędne jest zachowanie okresu karencji po konwencjonalnych zabiegach herbicydowych i fungicydowych – przynajmniej 14 dni przed lub 7 dni po oprysku EM
Zabiegi z użyciem Efektywnych Mikroorganizmów można z powodzeniem przeprowadzić podczas deszczowej pogody, bez utraty ich efektywności.
Oprysk po zbiorach.
Celem zabiegu jest zabezpieczenie roślin przed chorobami oraz przyspieszenie rozkładu niezebranych resztek.
Dawkowanie w tym wypadku to od 20 l EM Naturalnie Aktywny w połączeniu z 2 litrami EM-5 rozcieńczone w minimum 300 litrach wody na hektar.
Produkcja rozsady lub poprawa przyjęć sadzonek na zakładanych plantacjach.
Oprysk na etapie zakładania uprawy i produkcji rozsady przynosi korzyści w postaci wyrównanych sadzonek z doskonale rozwiniętym systemem korzeniowym, co wpływa na bardzo dobre przyjęcia rozsady i równomierny rozwój roślin.
Produkcja sadzonki
Stosujemy preparat EM Ogród. Roztworem 1% preparatu zraszamy (0,1 litra EM Ogród na 10 litrów wody) rozsadę w proporcji 10 litrów roztworu na na 10 metrów kwadratowych rozsady. W razie potrzeby roztwór można wpłukać głębiej, polewając rozsadę dodatkową warstwą wody. W czasie produkcji rozsady zabieg roztworem EM Ogród powtarzamy od 3 do 5 razy. Ostatni raz podlewamy rozsadę w dniu sadzenia, dodając do 10 litrów roztworu EM Ogród 20ml preparatu EM-5 opcjonalnie
Sadzenie gotowej rozsady.
Zamoczenie korzeni w roztworze EM Ogród 1:20 (50 ml preparatu na 1 litr wody) poprawia kondycję sadzonek bezpośrednio przed założeniem plantacji, powodując, że lepiej się przyjmują.