Do czego jeszcze może służyć ceramika EM?

prof ceram + betonCeramika EM to osobny rozdział technologii Efektywnych Mikroorganizmów. Bardzo frapująca była dla profesora Higi informacja o tym, że w 1967 roku naukowcy z NASA odnaleźli zwykłą bakterię kwasu mlekowego Strepoccocus mitis, całkiem zdrową i gotową do rozmnażania, w urządzeniu, które wróciło z dwuletniej wyprawy na Księżyc. Bakterie przetrwały w ekstremalnych temperaturach, w środowisku beztlenowym, w kamerze obserwacyjnej – dokładnie wewnątrz obudowy soczewki. Badając odporność bakterii beztlenowych na wysokie temperatury prof. Higa stwierdził, że ceramiczne naczynie, w którym eksperymentował z EM-ami, nawet po skrupulatnym czyszczeniu przez 15 min. w temperaturze 135 stopni, zachowało właściwości EM przez kilka miesięcy. Świadczyło o tym to, że otręby wsypywane do wspomnianego naczynia zamieniały się w bokashi. Owo spostrzeżenie doprowadziło profesora do opracowania metody wypalania gliny fermentowanej z EM-ami w procesie bez tlenowym. W glinie uwięzione zostają mikroorganizmy, które rozmnażają się i przeciągają do siebie podobne. To stałe „miejsce zamieszkania” może rozwiązać problemem migracji mikroorganizmów zawartych w EM w postaci płynnej. Po oprysku nie można do końca panować nad miejscem działania EM – mikroorganizmy migrują tam, gdzie warunki bardziej im odpowiadają i ich skuteczność maleje z czasem.
Proszek ceramiczny można stosować do poprawiania jakości gleby, jest to wtedy jednorazowy zabieg. Używamy go też jako startera kompostowego – zatrzymuje procesy gnilne i przyspiesza powstawanie kompostu. Wykorzystuje się go w połączeniu z gliną do tworzenia kul bokashi, oczyszczających zbiorniki wodne. W domu, w postaci rurek ceramicznych, podnosi jakość i miękkość wody i może być też stosowany jako filtr do wody. Służy do likwidowania nieprzyjemnych zapachów w budynkach inwentarskich oraz śmietnikach. Wsypany do buta ma właściwości antygrzybicze. Stanowi składnik kosmetyczny do produkcji masek, szamponów, mydeł i kremów.
Proszek ceramiczny, dodawany do farb i klejów budowlanych w proporcjach 1:100, przedłuża ich trwałość i nadaje specjalne właściwości, dzięki którym może zapobiegać i łagodzić objawy SBS (Sick Building Syndrome). Podobne działanie można uzyskać poprzez wsypanie proszku do betonu w proporcjach 1:1000 i – choć to na razie drogie rozwiązanie – pierwsze próby przyniosły zaskakująco dobre rezultaty. Profesor Higa przytacza przykład wizyty w ekomieście EM w Singapurze, podczas której, mimo panującego ogromnego upału, ściany betonowe nie gromadziły ciepła i pozostały chłodne, dzięki dodaniu do betonu proszku ceramicznego. Dyrektor firmy budowlanej Steven Shun, obecny podczas tej wizyty, był tym bardzo zaskoczony i przyznał, że jeszcze nigdy nie spotkał się z czymś takim.
Wiele wskazuje na to, że w przyszłości proszek ceramiczny EM znajdzie liczne zastosowania budowlane i przemysłowe.
więcej informacji: https://www.emrojapan.com/construction/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *