W poniedziałek 18 listopada, miałam przyjemność być gościem na spotkaniu Lubelskiego Klubu Biznesu, poświęconemu tematom ekologicznym i zmianom klimatu. Pan Marcin Wikira, główny technolog firmy Greenland Technologia EM sp. z.o.o., przedstawiał Efektywne Mikroorganizmy i rolę, jaką mogę odgrywać w produkcji zdrowej żywności.
Razem z moimi kolegami od EMów słuchaliśmy biznesmenów, samorządowców i naukowców, wypowiadających się na temat ich postrzegania zdrowego stylu życia. Pan Edward Bajko prezes zarządu Spółdzielni Mleczarnia SPOMLEK twierdził, że powstał nowy istotny trend.
Wielu konsumentów podejmuje swoje decyzje zakupowe nie tylko ze względu na cenę czy jakość, ale ze względu na polityczne motywy, filozofię fair trade czy zero waste. Przyznał, że parę lat temu zapotrzebowanie na ser roślinny traktowałby jako powód do kpiny, a teraz całkiem poważnie odnosi się do takich tematów.
Następny panel dotyczył transformacji energetycznej i możliwości oszczędzania energii oraz finansowania ekologicznych inwestycji dla firm. Była również mowa o potrzebie budowania nowych spalarni, bo obecnie obserwujemy brak efektywności systemów utylizacji odpadów i skrócony termin dozwolonego składowania ich, co skutkuje falą dzikich pożarów na wysypiskach.
W ostatnim panelu Pan Bodziacki, dyrektor do spraw środowiska w Urzędzie Marszałkowskim, przypomniał, że od tego roku przedsiębiorcy będą mieli obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów. Poruszone zostały dwa tematy, które omówię w osobnych postach. Zostały przedstawione plany dotyczące rewitalizacji zalewu Zemborzyckiego, a dyrektor firmy C2C sp.z o.o. zaprezentował oferty firmy, dotyczące biodegradowalnych opakowań.
Podziękowałam Pani Agnieszce Gąsior-Mazur, prezesce Lubelskiego Klubu biznesu, za zorganizowanie takiej konferencji. Wyraźnie dało się odczuć, że chciałoby sie więcej. Jest potrzeba na dalszy ciąg. Osobiście uważam, że biznes jest kluczowym partnerem w ochronie klimatu i w przygotowywaniu się do nowych warunków, z którymi nieuchronnie będziemy mieli do czynienia. Biznes ma siłę sprawczą i może ją wykorzystać w kierunku dobra wspólnego i dbania o Matkę Ziemię.