Żaden ogród, nawet najlepiej zaplanowany, nie powstanie bez nasion!!! To najlepsza pora, by zacząć je gromadzić, ewentualnie przejrzeć i uzupełnić zasoby z poprzednich lat.
Jak sprawdzić, czy nasiona z poprzednich sezonów są dobre?
Nasiona mają określony termin przydatności, ale nie zawsze warto sugerować się tym, co jest napisane na opakowaniu. Żeby nie zmarnować dobrego materiału siewnego, warto przeprowadzić prosty test:
- Nasączyć dobrze wodą ręcznik papierowy lub filtr do kawy. Rozłożyć na nim nasiona (10 lub 20 sztuk).
- Ręcznik poskładać, zamykając nasiona w środku, upewniając się, że wszystkie są zakryte i nie stykają się ze sobą.
- Wszystko umieścić w zamykanej, plastikowej torebce, zostawiając niewielki otwór, umożliwiający dostęp powietrza.
- Torebkę pozostawić w temperaturze pokojowej na ok. 7-10 dni. Po tym czasie sprawdzić, ile nasion wykiełkowało. Jeśli wykiełkuje mniej niż 7 na 10 nasion, ich wysiewanie to strata czasu i energii. Jeśli wykiełkuje 7-8 nasion na dziesięć, warto wysiać je nieco gęściej, niż standardowo.
Gdzie zdobyć nasiona?
Warto wybierać nasiona ze sprawdzonych, ekologicznych upraw i banków nasion. Z czasem można pokusić się o zbieranie ich samemu na kolejne sezony i wymianę z innymi ogrodnikami. Co roku w naszej okolicy organizowane są lokalne wymiany i targi nasion, w tym ta organizowana przez nas w Rodzinnym Domu Kultury Pokoju.
To świetny sposób na zdobycie materiału z zaufanego źródła, wymianę doświadczeń i podtrzymywanie dobrych relacji sąsiedzkich 🙂
Plan ogrodu – plan siewu.
Kompletowanie zestawu nasion należy zacząć od tych, które wysiewa się najwcześniej lub z których przygotowuje się rozsadę. Warto nanieść terminy siewu na sporządzony wcześniej plan ogrodu i zerkać sobie od czasu do czasu na tę „ściągawkę”. To pomoże nam w zachowaniu dyscypliny i wykorzystaniu w pełni sezonu wegetacyjnego. Warto też zaopatrzyć się w kalendarz biodynamiczny, żeby wybrać najlepsze momenty siewu i odpowiednio wcześnie przygotować nasiona i ziemię pod rozsadę z użyciem EM-ów.