Ustalenie dokładnego terminu prac jest uzależnione od warunków meteorologicznych – żeby rekultywacja biologiczna była skuteczna, to temperatura wody powinna wynosić przynajmniej 6°C. Na ogół dzieje się to już pod koniec kwietnia . Kule można kupić w sklepie https://falaem.pl/sklep/kule-bokashi-rew…iornikow-wodnych/ lub samemu robić .
Do wyprodukowania ok. 80 kul potrzeba: 10 kg gliny, 100 ml EM-1, 200 g bokashi z otrąb pszennych , 120 ml melasy z trzciny cukrowej, 5-7 dag ceramiki EM-X. Dołączam link do przepisu na kule bokashi. https://emblognicole.emformacja.pl/?p=163. Naj mniejszy zestaw do namnażania jaki jest w sprzedaży to 200 ml EM-1 plus 200 ml melasy (https://falaem.pl/sklep/zestaw-do-namnaz…ml-melasa-200-ml/) Więc najmniejszy zestaw do robienie kul który można kupić pozwoli nam na wyprodukowania koło 140, 150 kul .
W celu utrzymania równowagi biologicznej w oczkach wodnych należy rzucać kule nie za jednym zamachem tylko w kilku aplikacjach dwóch lub trzech .
.Trzeba eksperymentować z ilością i częstotliwością dawek a przy tym obserwować zbiornik, ( tak jest generalnie z EMami bo działają biologicznie a nie chemicznie ).
Może się zdarzyć chwilowe, pozorne pogorszenie stanu wody (większe zmętnienie, pojawienie się brunatnych kożuchów na powierzchni wody) . Wtedy należy zebrać ten kożuch i nastąpi systematyczna poprawa przejrzystości wody, zmniejszanie ilości szlamu dennego i zamulenia.