W środę odbył0 się seminarium dotyczące rewitalizacji wody w siedzibie Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Oddziale w Piotrkowie Trybunalskim,
Organizował je inż. Marcin Sitarek, z którym współpracuję . Omawiane były tematy dotyczące różnych rodzajów rewitalizacji zbiorników wodnych , oraz możliwości uzyskania dofinansowań do takich przedsięwzięć , z Funduszy Ochrony Środowiska .
Przy okazji odwiedziliśmy staw w Bykach, położony koło Pałacu , W którym mieści się ŁODR (Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego), miejsce naszej konferencji . To, staw od którego Marcin zaczął eksperymentować z oczyszczaniem zbiorników wodnych za pomocą EM . Wtedy był w fatalnym stanie , teraz woda jest piękna i przezroczysta .
Dołączam bardziej obszerny opis konferencji
Dnia 8 maja 2013 roku, w siedzibie Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach, w Oddziale w Piotrkowie Trybunalskim, w zamku w Bykach odbyło się seminarium:
Zanieczyszczenia wód powierzchniowych. Zasady dofinansowania ze środków WFOŚiGW w Łodzi w roku 2013 na oczyszczanie i rekultywację zbiorników wodnych.
Metody oczyszczania i rekultywacji zbiorników wodnych
Szkolenie skierowane było do właścicieli, użytkowników i dzierżawców (w tym i hodowców ryb) zbiorników wodnych. Na seminarium przybyli hodowcy ryb oraz właściciele i użytkownicy zbiorników wodnych z terenu całego województwa łódzkiego.
Omawiane tematy zostały podzielone na dwie grupy. Pierwsza z nich dotyczyła zasad dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Temat ten był interesujący dla tych użytkowników zbiorników, którzy nie spełniają kryteriów przystąpienia do Programu Operacyjnego Ryby 2007-2013.
Zasady finansowania, procedury przyjmowania wniosków oraz kryteria naboru omówiła pani mgr Krystyna Czechowska, zastępca Kierownika Zespołu ds. Funduszy UE Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Pani Czechowska przedstawiła możliwości zgłaszania własnych propozycji działań uwarunkowanych lokalnymi warunkami, które mogą być dofinansowane przez Fundusz.
Drugi blok tematyczny dotyczył zanieczyszczeń wód oraz metod oczyszczania zbiorników wodnych. Wprowadzenia do problematyki zanieczyszczeń dokonała pani dr inż. Magdalena Olech, pracownica Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz wykładowca w Wyższej Szkole Inżynierii Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Radomiu. Opisała ona przyczyny powstawania zanieczyszczenia w środowisku wodnym oraz ich klasyfikację. Ponadto pani dr Olech również zapoznała zgromadzonych słuchaczy z tematyką bezpieczeństwa w rolnictwie ze szczególnym uwzględnieniem rybactwa i stawów hodowlanych.
Drugą część tego bloku tematycznego otwierał wykład pana dra inż. Roberta Dziamana, pracownika naukowego z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Pan dr Dziaman przedstawił prezentację pod tytułem: Problemy czystości jezior i metody rekultywacji zbiorników wodnych. Opisał on przyczyny eutrofizacji zbiorników wodnych (zarastania i zamulania jezior, będący efektem nadmiaru biogenów). Przedstawił on również metody ograniczenia negatywnych dla środowiska naturalnego skutków eutrofizacji. Pan Dziaman szczegółowo opisał mechaniczne i chemiczne metody rekultywacji zbiorników wodnych.
Tę część tego bloku tematycznego zamykał wykład pana dra inż. Sławomira Sołtysiaka, pracownika naukowego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach – filia w Piotrkowie Trybunalskim. Pan dr Sołtysiak przedstawił zasady funkcjonowania oczyszczalni ścieków.
Kolejne wykłady dotyczyły biologicznych metod oczyszczania zbiorników wodnych.
Pan Jakub Cholewa z firmy Greenland Technologia EM przedstawił Technologię Efektywnych Mikroorganizmów oraz zapoznał słuchaczy z ofertą produktową firmy Greenland.
Kolejny wykład został wygłoszony przez dra inż. Marcina Sitarka, pracownika Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach, Oddział Piotrków Trybunalski. Pan dr Sitarek przedstawił opracowaną przez siebie metodę biologicznego oczyszczania zbiorników wodnych opartą na technologii Efektywnych Mikroorganizmów. Ponadto opisał możliwości wykorzystania technologii EM w hodowli ryb.
Wszyscy zebrani mogli samodzielnie ocenić skuteczność tej metody oraz zaobserwować efekty osiągnięte przy zastosowaniu Efektywnych Mikroorganizmów, oglądając stawy znajdujące się w zabytkowym kompleksie parkowo-pałacowym przy zamku w Bykach, należącym do Ośrodka. Opisywane zbiorniki zostały zrekultywowane metodą dra Sitarka i zrewitalizowane przez pracowników ŁODR: Marka Tokarskiego i Marcina Sitarka.
Tematy poruszane na seminarium spotkały się z zainteresowaniem uczestników.
Pozytywna reakcja środowiska hodowców ryb, jak i właścicieli i użytkowników zbiorników wodnych, świadczy o potrzebie organizowania tego typu spotkań.