Żyzność gleby to jej zdolność do zaspokajania żywieniowych potrzeb roślin, poprzez dostarczanie im składników pokarmowych, wody, powietrza oraz odpowiedniej temperatury. Żyzność gleby jest związana z ilością oraz odpowiednim składem mikroorganizmów glebowych. To one decydują o szybkości przekształceń w obrębie substancji organicznej, będąc odpowiedzialnymi za procesy humifikacji, czyli częściowego rozkładu i wtórnej syntezy pierwotnych związków organicznych. Zaburzenie równowagi mikrobiologicznej w glebie, wywołane m.in. intensywną uprawą, powoduje, że gleba znacznie wolniej się regeneruje i nie jest w stanie zapewnić roślinom dostatecznej ilości składników pokarmowych, co przyczynia się do hamowania ich wzrostu. Ponadto niedostateczna ilość pożytecznych mikroorganizmów, sprzyja rozwojowi czynników chorobotwórczych.
Technologia EM jest w stanie trwale i skutecznie przywrócić glebie właściwości wpływające na jej żyzność i urodzajność, podtrzymując dynamikę procesów zachodzących w jej warstwie organicznej. Zastosowanie EM-ów (EM A, EM NA, EM Ogród) sprawia, że w niedługim czasie następuje poprawa chemicznych, fizycznych i biologicznych parametrów gleby, jak:
- szybsze i bardziej skuteczne przetwarzanie materii organicznej,resztki pożniwne, a w konsekwencji ograniczenie procesów gnilnych i rozwój szkodliwych patogenów.
- zwiększenie dostępności trudno przyswajalnych dla roślin związków mineralnych,
- wiązanie azotu atmosferycznego,
- poprawa struktury gleby.