Nie tylko ludzie borykają się w okresie jesienno-zimowym ze spadkiem odporności. Problem ten dotyczy także zwierząt domowych (te dzikie doskonale sobie radzą). Psy i koty, podobnie jak ich opiekunowie, są o tej porze roku bardziej podatne na rozmaite infekcje. Jest to związane ze zmianą metabolizmu – wraz z nadejściem chłodniejszych dni organizm zwierząt „przeprogramowuje się” na ochronę przed zimnem. Zasoby, jakie gromadzi są w dużej mierze wykorzystywane do wytworzenia grubszej warstwy tkanki tłuszczowej, która będzie pełnić funkcję izolatora oraz zmiany okrywy włosowej, stanowiącej kolejną barierę przed chłodem. Te zmiany wiążą się ze sporym wydatkiem energetycznym, a osłabiony organizm jest bardziej narażony na ataki szkodliwych drobnoustrojów.
Co możemy zrobić, żeby wesprzeć naszych czworonożnych przyjaciół i czy EM znajdzie tu zastosowanie?
Po pierwsze: dieta
Jesienią i zimą dieta naszych pupili powinna być nieco inna, niż przez resztę roku. Oczywiście będzie ona zależeć od wielu czynników: wieku i ogólnej kondycji zwierzęcia, od tego, czy mieszka z nami w domu, czy na zewnątrz. Od tego ile ma ruchu, a także od rodzaju sierści. Ogólną zasadą jest, że w zimne miesiące jedzenie aktywnych zwierzaków, dużo przebywających albo mieszkających na dworze, powinno być bogatsze w tłuszcze – to z nich wytwarza się chroniące przed chłodem sadełko. Psom, które natura obdarzyła grubym futrem, znacznie zwiększającym objętość, gdy spada temperatura powietrza, należy też dostarczać większej ilości białka, ponieważ nawet 1/3 jego zasobów jest zużywana do „produkcji” sierści.
Po drugie: właściwa flora bakteryjna
Jakość i ilość karmy, jaką dajemy naszym zwierzakom ma ogromny wpływ na ich zdrowie, ale żadne jedzenie nie spełni swojej funkcji, jeśli jest niewłaściwie trawione, a dostarczane za jego pośrednictwem składniki pokarmowe źle się wchłaniają. Dlatego, oprócz zwrócenia uwagi na skład diety, należy także zadbać o zdrową florę bakteryjną naszych podopiecznych. O ten aspekt doskonale zadba EM Probiotyk.
Preparat podajemy bezpośrednio, dodajemy do karmy lub wody:
Psy dorosłe: 5 ml /dzień do pyska albo z karmą,
Szczenięta: 1 ml / dzień do pyszczka,
Koty dorosłe: 2 ml /dzień do pyszczka lub z karmą,
o Kocięta: 0,5 ml /dzień do pyszczka.
EM Probiotyku możemy też użyć do kąpieli, czyszczenia uszu i do przemywania ran (20% roztworem EM z wodą).
Po trzecie: ruch!
Dobre samopoczucie i kondycja fizyczna naszych pupili, ale także nasza, zależy też od odpowiedniej dawki ruchu na świeżym powietrzu. Nie rezygnujmy z dłuższych spacerów, jeśli temperatura nie spada dużo poniżej zera. Właściwe dotlenienie organizmu, ale i czas spędzony wspólnie z naszymi zwierzakami, zapewnia nam i im zdrowie i szczęście.
Wielka szkoda, że EM Bokashi Probiotyk jest tylko w 10 kg opakowaniach to dla nas za dużo :-((( Szczęśliwie refresh pojawił się w mniejszych 5 litrowych opakowaniach,te 10 litrowe też były za duże i przez jakiś czas nie kupowałam u Was….