Zielononóżki Kuropatwianej
mgr inż. Kazimierz Kosakowski
rolnik, hodowca drobiu, użytkownik
Utrzymywane na wolnym wybiegu mają one dużo więcej okazji samodzielnie uzupełnić zarówno potrzebne składniki pokarmowe jak i pożyteczne mikroorganizmy znajdujące się na roślinach, w wodzie i glebie. Dlatego nie wymagają tak rozbudowanego programu stosowania EM-Probiotyk.
W chowie wolno-wybiegowym preparat stosujemy następująco:
– do higienizacji wybiegów w proporcji: 1 litr EM-Probiotyk na 10 l wody
– do higienizacji kurnika w proporcji: 1 litr EM-Probiotyk na
10 l wody
– jako dodatek do wody do picia w proporcji: 1 litr EM-Probiotyk na 1000 l wody
– jako dodatek do ziarna lub paszy treściwej w proporcji: 1 litr EM-Probiotyk na 10 l wody
– do pielęgnacji upierzenia jako dodatek do piasku służącego kurom do czyszczenia piór w proporcji: 1 litr EM-Probiotyk na 10 l wody
EM-Probiotyk pozwala na odchów zdrowszych kurczaków, które lepiej wykorzystają paszę, przez to mają lepsze przyrosty, a my możemy ograniczyć do minimum stosowanie antybiotyków i preparatów zakwaszających. Powietrze w kurnikach staje się zdrowsze ze zdecydowanie mniejszą zawartością amoniaku i siarkowodoru, a wokół kurników mniej odczuwa się odory.
Dzięki EM-Probiotyk, to co zwykle traktowane jest jako odpad niebezpieczny, czyli obornik (nie pomiot) drobiowy, otrzymujemy nawóz organiczny, który bardzo dobrze nadaje się do zastosowania w uprawach polowych. Posiada on znacznie większą zawartość azotu amonowego i siarki organicznej aniżeli obornik z kurników, gdzie nie stosowano EM-Probiotyk.
Nawóz kurzy, który w potocznym mniemaniu jest nawozem organicznym o niekorzystnym działaniu na rośliny (ponieważ posiada dużo łatwo rozpuszczalnego azotu, który przechodzi do roztworu glebowego i może powodować tzw. suszę fizjologiczną) po potraktowaniu EM-Probiotyk lub z kurników gdzie stosowano już ten preparat, traci tę negatywną cechę i nadaje się do stosowania pod rośliny nawet wiosną.