Kluczową sprawą w każdej uprawie, zarówno na małą jak i dużą skalę, jest odpowiednie przygotowanie gleby. Trzeba zadbać o jej żyzność oraz strukturę, a także wyeliminować niekorzystne substancje i patogeny. Dlatego dobrze jest na samym początku sezonu zasiedlić ziemię Efektywnymi Mikroorganizmami. Poprawi to jej parametry, a w rezultacie stworzy lepsze warunki rozwoju dla naszych roślin.
Ziemia niczym spiżarnia
Dobrze „odżywiona” ziemia jest jak świetnie zaopatrzony magazyn, z którego rośliny swobodnie mogą brać to, co w danym momencie jest im potrzebne. Gdy zaś ma właściwą, gruzełkowatą strukturę, lepiej wchłania i magazynuje wodę, niezbędną do wszelkich procesów zachodzących w jej wnętrzu i w roślinach. To, jaką ma formę ma także duży wpływ na szybkość i równomierność wschodów – jeśli jest odpowiednio luźna i pulchna, delikatne siewki bez trudu przedostają się przez pokrywającą je warstwę ziemi na powierzchnię.
Zaszczepienie Efektywnych Mikroorganizmów w glebie nie tylko sprawia, że poprawia się jej skład i budowa, ale zwiększa przyswajalność zawartych w niej składników pokarmowych. Oznacza to, że oprócz solidnego zaopatrzenia magazynu, dbamy też o sprawną logistykę 🙂
EM-y pomogą nam także pozbyć się lub zmniejszyć szkodliwość m.in. pozostałości po nawozach sztucznych i innych niepożądanych substancjach.
Proste rozwiązanie, łatwe stosowanie
Wiosną, przed lub po przekopaniu ogródka, lub na polu przed wysiewem, polecamy wykonanie oprysku roztworem EM-NA.
Sposób użycia preparatu jest bardzo prosty: wystarczy rozcieńczyć go z wodą w proporcjach 1:10 (przy dużej wilgotności gleby) albo 1:20 (gdy ziemia jest bardziej sucha) i jest gotowy do aplikacji.
Opryski korzystnie jest wykonywać podczas deszczu lub niedługo po nim, ale nie jest to warunkiem koniecznym. 1 litr preparatu wystarczy nam na 500m2 (5 arów) powierzchni.
Trzeba będzie oprysk gleby powtórzyć przynajmniej jeszcze raz w ciągu sezonu. Ostatni oprysk wykonujemy jesienią, na pozostałości w ogrodzie czy polu.