Wiadra kompostowe gdzie odkładamy odpady organiczne przysypane bokashi , przyspieszają kompostowanie. Odpady są „kiszone „. Pod czas tego procesu powstaje płyn który odlewamy i sam jest nawozem . Filmowcy z ekipy TVN pytali dlaczego ten płyn przeszkadza kompostowaniu skoro podczas kiszenia kapusty nie trzeba odlewać żadnego płynu. Przepuszczam że ilość mikroorganizmów znajdujących się w kompoście mieszanym jest o wiele większa niż w samej kapuście , gdzie dodatek soli z pewnością eliminuje pewna ilość bakterii gnilne. Faktem jest że ilość płynu jest różna zależnie od składników kompostu, czasami nie wytwarza się , ale jeżeli się zapomina o odlewaniu mogę zapewnić że zapach bywa trudny do zniesienia .
Płyn powstający przy kiszeniu odpadów stwarza też problem dla tych którzy chcieliby magazynować kompost na zimę na przykład w piwnicy dlatego że nie mają ani kompostownika pod ręka ani możliwości zakopywania go w ogródku . I właśnie w tym eksperymencie chciałam pokazać możliwe rozwiązania . Otóż można każdą warstwę odpadów kiszonych zasypać torfie w równych warstwach . Torf wypija płyn i proces kompostowania odbywa się tak jak w glebie . Nastawiłam w akwarium 2 warstwy kompostu obłożone torfem i będziemy obserwować przez zimę jak odpad staje się ziemią . Przykryję akwarium aby proces ten przebiegał w ciemności . Jeżeli chcemy systematycznie tak przechowywać kompost przekładany torfem, możemy robić to w ciemnych plastikowych workach .
Ja na razie, skoro nie mam jeszcze laboratorium, akwarium ( ku przerażeniu moich dzieci ) postawiłam w kuchni. Jak na razie brzydkich zapachów nie ma .
Można też zakupić zestaw wiaderek do kompostowania – https://falaem.pl/sklep/zestaw-wiaderek-do-kompostowania/
Witam
Jak wyszedł eksperyment?