Efektywne Mikroorganizmy, w postaci otrębów EM Bokashi, mogą wspomagać proces kompostowania nie tylko w wiaderkach kompostowych, ale także w tradycyjnych kompostownikach ogrodowych. Przyspieszą one wytwarzanie się humusu i zlikwidują przykre zapachy. Gotowy kompost można uzyskać w ciągu 3 do 6 miesięcy, w zależności od tego, jak mocno rozdrobnione będą odpady organiczne.
Jak się do tego zabrać?
1. Kompostownik zakładamy we wcześniej przygotowanym z desek lub zakupionym, ażurowym pojemniku bez dna, najlepiej o minimalnych wymiarach 1x1x1 m. Ustawiamy go w zacienionym miejscu ogrodu.
2. Na początek do pojemnika wsypujemy trochę gotowej ziemi ogrodowej i pokrywamy ją materiałem organicznym: odpadkami kuchennymi pochodzenia roślinnego, skoszoną trawą, rozdrobnionymi gałęziami itp. Odpadki przysypujemy cienką warstwą EM Bokashi Starter Kompostowy. Jeśli użyty do kompostowania materiał jest suchy, warstwę odpadków polewamy rozcieńczonym EM Ogród, EM NA lub EM A, tak by wilgoć wewnątrz pojemnika utrzymywała się na poziomie 40-60% i lekko dociskamy, a na koniec przykrywamy plastikowym arkuszem, np. kawałkiem nieprzeźroczystej folii.
3. Kolejne warstwy odpadków przysypujemy raz w tygodniu warstwą EM Bokashi i w razie potrzeby polewamy EM-ami.
4. Kompost jest gotowy do użycia mniej więcej po 3 miesiącach od ułożenia ostatniej warstwy w pojemniku.
Ważne:
– na kompost nie wrzucamy zainfekowanych roślin oraz odpadków mięsnych!!!
– kompostu nie polewamy zimą i wtedy, gdy temperatura otoczenia spada poniżej 8 st. C.