Zapraszamy na cykl otwartych warsztatów ogrodowych, podczas których będziemy od samego początku tworzyć OGRÓD SPOŁECZNY w Bratniku.
Kilka rodzin związanych ze Stowarzyszeniem „Dla Ziemi” i Domem Kultury Pokoju w Dąbrówce, postanowiło stworzyć OGRÓD SPOŁECZNY. Choć każda i każdy z nas ma u siebie swój własny ogródek, to chcemy razem pracować i uczyć się od siebie wzajemnie i zaproszonych nauczycielek i nauczycieli, jak uprawiać potrzebne nam warzywa z poszanowaniem Ziemi i z jak najlepszym efektem.
Stworzymy wspólnotowy ogród od samego początku na kawałku ziemi, która od 1992 roku jest wolna od sztucznych nawozów. Nauczymy się jak o niego dbać poprzez różnorodne metody, zaczynając od permakultury, biodynamiki i innych ekologicznych metod upraw. Wypracujemy najlepszy dla siebie sposób, taki który nam pomoże w razie kryzysu stać się w dużej mierze samowystarczalnymi.
Zbierzemy wspólnie plony i tak jak mamy w zwyczaju w społeczności, do której należymy będziemy świętować bycie razem w tym Życiu i na Ziemi.
TerminPierwsze warsztaty odbędą się 28 i 29 marca (sobota i niedziela).
MiejsceWieś Bratnik, gmina Kamionka, województwo lubelskieKoszty (cena promocyjna!)Koszt jednego dnia warsztatu :– 150 zł.Koszt dwudniowego warsztatu – 250 zł.
W ramach opłat od uczestniczek i uczestników pokryjemy koszty prowadzenia zajęć, materiałów i dwóch obiadów w trakcie spotkania. W sprawie noclegów prosimy o kontakt (tel. +48 603882082)
.Pomidory i bazylia na grządce, dżdżownice w kompoście, pachnąca życiem gleba, zdrowe warzywa na talerzu – o tym i wielu innych tematach porozmawiamy na permakulturowym warsztacie tworzenia ogrodu społecznego.Ogród permakulturowy to ogród, w którym na zasadzie obserwacji i naśladownictwa natury stosujemy ekologiczne rozwiązania przynoszące trwałe korzyści dla gleby oraz jakości i wartości odżywczych uprawianych roślin. Permakultura pokazuje nam wiele rozwiązań projektowych ułatwiających pracę w ogrodzie, począwszy od świadomego wykorzystania wiedzy o kierunku poruszania się słońca względem naszych upraw czy ukształtowania terenu, na którym się znajdują aż po zastosowanie naturalnych nawozów, które sami możemy wyprodukować czy sposobach redukcji chwastów i oszczędności wody w ogrodzie
.W ramach pierwszych warsztatów zbudujemy kompostownik oraz stworzymy koncepcję projektową ogrodu. Zajmiemy się następującymi tematami:
1. Gleba/dokumentacja, czyli: skład i struktura, typy gleb (określenie naszego typu gleby)próba szpadlowa, erozja, omówienie badań gleby
2. Różne systemy uprawy ziemi (ekologia, permakultura, biodynamika)
3. Tunele i inspekty
4. Kompostowanie i życie glebowe: budowa i skład pryzmy kompostowej, metody kompostowania, kompost biodynamiczny
5. Woda w ogrodzie – wyznaczenie konturu terenu.
Warsztaty poprowadzi Agnieszka Malina Pszonak – miłośniczka pracy z glebą, praktyczka, twórczyni ogrodów z wykorzystaniem wiedzy i doświadczenia z zakresu rolnictwa ekologicznego, biodynamicznego i permakultury. Absolwentka Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego o kierunku: rolnictwo ekologiczne. Pasjonatka zielarstwa, przetwórstwa i dobrych praktyk życia dążącego do samowystarczalności.