Kolejne spotkanie naszego kursu probiotykoterapii dotyczyło samych probiotyków – jako leków lub suplementów diety.
Probiotyk zaklasyfikowany jako produkt farmaceutyczny musi spełniać cztery warunki.
1. Musi to być konkretny szczep.
2. Musi być bezpieczny i przewidywalny w swoim działaniu.
3. To działanie musi być potwierdzone przynajmniej przez jedne badania kliniczne.
4. Mikroorganizmy muszą być żywe i znaleźć się w preparacie w wystarczającym natężeniu przez cały okres jego przydatności.
Ważne jest też zrozumienie, że drobnoustroje probiotyczne zachowują żywotność po przejściu przez przewód pokarmowy, ale nie kolonizują go na stałe. Indukują one zmiany w strukturę i funkcje mikrobiomu jelitowego, a same znikają po 1 do 3 tygodni od zakończenia.
Bakterie danej rodziny dzielimy na rodzaje np. Lactobacillus, do którego należą różne gatunki na przykład: Lactobacillus acidophilus. W samych gatunkach mamy liczne szczepy takie, jak Bifidobacterium lactis Bb 12 – do nazwy gatunku dodaje się jeszcze litery i numery.
Często się zdarza, że pozytywne efekty kliniczne mogą stanowić efekt mechanizmów wspólnych dla całego gatunku lub rodzaju.
- Możemy brać pod uwagę działania całego rodzaju. Najczęściej używane są do stabilizacji mikrobioty jelitowej, wzmacniania komórek nabłonkowych, regulacji pasażu jelitowego, ochrony przed patogenami.
- Można brać pod uwagę dany gatunek, który często bezpośrednio walczy z konkretnym patogenem, wytwarza witaminy i enzymy, neutralizuje substancje rakotwórcze.
- Albo, i jest to jest rzadszy przypadek, konkretny szczep do modulacji odpowiedzi immunologicznej, wytwarzania specyficznych substancji bioaktywnych (na przykład hormony i neuroprzekaźniki).
Odpowiedz organizmu na kurację probiotyczną jest bardzo zależna od stanu mikrobioty gospodarza, jest więc wysoce zindywidualizowana.
Jeżeli chodzi o suplementy diety – działanie całego gatunku jest bardzo spersonalizowane.