Po nakłuciu darni aeratorem, zalecamy podlewanie trawnika roztworem 1:100( 10 ml preparatu na litr wody ) Lub oprysk 1:50 ( 20 ml na litr wody )
kilka razy w sezonie po koszeniu. Najlepiej wieczorem
Przykładowo: Na opryskiwacza 15 litrowy dajemy 300 ml EM ogród. Wystarczy na 10 arów trawnika. Opryskujemy w pierwszym i trzecim tygodniu lipca , w pierwszym i trzecim tygodniu sierpnia , w pierwszym i trzecim tygodniu września .
Generalnie EM wzmacnia system korzeniowy i zwiększa odporność na suszę przez to że polepsza glebę która staje się bardziej gąbczasta i lepiej zatrzymuje wody.
Dołączam jeszcze opis jak wykorzystać koszonej trawy według przepisu Ersnta Hammesz z ksiąki EM Rozwiązania Dom i Ogród http://sklep.emformacja.pl/product.php?id_product=44 na organiczne nawożenie trawnika
Bokashi z trawnika–
Mulcz ze skoszonej trawy jest bardzo dobrym pożywieniem dla dżdżownic. Materiał ten nazywamy bokashi z trawnika.
Bokashi z trawnika odstręcza ślimaki.
Ze skoszonej trawy można uzyskać wspaniały materiał do przykrycia gleby. Przykrywanie gleby materiałem organicznym nazywa się mulczowaniem bądź ściółkowaniem. Mulczowanie wyszło z mody, ponieważ mulcz „produkuje“ ślimaki, jak mawiają nasi sąsiedzi. Jeśli jednak ze skoszonej trawy robi się kiszonkę dla organizmów żyjących w glebie, to można wykorzystać drzemiącą w nim siłę. Skoszona trawa ma odpowiednie proporcje substancji odżywczych. Węgiel i azot jest w niej zawarty w bardzo dobrych proporcjach. Nielubiana trawa jest wspaniałym pożywieniem dla dżdżownic.
Bokashi z trawnika nazywamy kiszoną kapustą dla gleby. Z naszym trawnikiem postępujemy w następujący sposób: wieczorem, po suchym dniu, spryskujemy trawę naszym normalnym opryskiwaczem do EM. litr roztworu EM Ogród lub EM NA na 150 metr kwadratowych Następnie kosimy trawnik tak, by skoszona trawa trafiała do pojemnika. Zawartość przesypujemy do mocnego worka foliowego. Skoszoną trawę mocno dociskamy, wyciskamy powietrze z worka, zakręcamy i stawiamy z tyłu za krzewami, gdzie nie jest widoczny. Worek ten stoi tam przynajmniej przez 4 tygodnie, do chwili, w której będziemy mieli czas na to, by rozrzucić jego zawartość na grządkach..