Ładnie posumowany
Rewitalizacja stawu w parku miejskim w Lubartowie
Opracował dr inż. Marcin Sitarek
www.czysty staw.pl
W 2011 roku została wykonana rewitalizacja i oczyszczanie zbiornika wodnego w parku miejskim w Lubartowie, przy wykorzystaniu metod biologicznych opartych na Technologii Efektywnych Mikroorganizmów. Ze względu na to, że staw ten znajduje się
w zabytkowym kompleksie parkowo-pałacowym, więc nie było możliwe przeprowadzenie oczyszczania metodami mechanicznymi lub chemicznymi. Ponadto, w rozliczeniu finansowym okazało się, że metoda oparta na Efektywnych Mikroorganizmach jest znacznie tańsza (nawet do 80 %) od metod fizycznych i chemicznych (przy założeniu osiągnięcia podobnych rezultatów).
Przed rewitalizacją staw ten był zbiornikiem mocno zeutrofizowanym. Nie czyszczono go przez około trzydzieści lat. Występowała w nim gruba warstwa mułu przy dnie. Woda była mało przejrzysta, o nieprzyjemnym (gnilnym) zapachu. Ponadto pojawiały się dość silne zakwity glonów i sinic.
Zabiegi rewitalizacji wykonano w dwóch etapach, w 2011 i 2012 roku. Wprowadzenie takiego podziału jest konieczne ze względu na czas potrzebny do zasiedlenia mikroorganizmów w środowisku.
Pierwszy etap przeprowadzono w lipcu 2011 roku. Wykorzystano 2500 litrów preparatu EM oraz około 500 tzw. kul bokashi (kule z gliny zawierające różne postacie Efektywnych Mikroorganizmów), a w 2012 roku użyto 2500 litrów preparatu EM. Płynne preparaty EM zostały wprowadzone do środowiska za pomocą metody opracowanej przez dra inż. Marcina Sitarka.
Umieszczenie kul bokshi w stawie odbyło się w postaci społecznej akcji przeprowadzonej przez panią Nicole Grospierre – Słomińską w formie warsztatów dla dzieci i młodzieży. Obydwa działania zostały wykonane pod nadzorem pomysłodawców całej akcji, czyli Nicole Grospierre – Słomińskej oraz dra inż. Marcina Sitarka.
Opisane powyżej działania przyniosły efekty w postaci:
– zmniejszenie ilości osadu dennego (dno jest miejscami już twarde i widać piasek) o około 30 – 50 %
– poprawę przejrzystości wody (też o około 50 %)
– pojawienie się lepszych warunków chemicznych i biologicznych dla wszystkich żywych
– likwidacji odoru
– zmniejszenie skutków eutrofizacji poprzez ograniczenie ilości biogenów
– polepszenie kondycji organizmów zwierzęcych i roślinnych (według wędkarzy ryby w poławiane w tym jeziorku mają lepszy smak i zapach – nadają się znowu do spożycia.
Wszystkie te zmiany zostały stwierdzone w 2012 roku. Wykonano odpowiednie badania i pomiary pozwalające na określenie zmniejszenia skutków eutrofizacji.
Ale dla pomysłodawców i twórców akcji rewitalizacji najważniejsza była radość i uznanie wśród lokalnej społeczności, pojawiające się w stwierdzeniu: „że nareszcie nie śmierdzi”.
Brawo! brawo! brawo!
Dziękuję za wsparcie Pozdrawiam
Super excited to see more of this kind of stuff onlnie.
Thank you Nicole
At last! Sooemne who understands! Thanks for posting!
Thank you
Nicole
Thank you
greetings Nicole
Bardzo mnie to zainteresowało, proszę powiedzieć jak głęboki jest ten zbiornik, jaką ma powierzchnię i pojemność jaka warstwa osadów zalegała na jego dnie no i ile jest ich teraz, najlepiej gdybyście jeszcze Państwo byli w stanie określić jaką objętość osadów rozłożyły bakterie?
Witam Pana ten staw ma 1 do 2 metrów głębokości i około 3 ha powierzchni.Widać na oko że jest mniej muł bo w niektórych miejscach widać jest piach . Niestety nie mierzyliśmy głębokość muł tak że nie jesteśmy w stanie dokładnie określić na ile się zmniejszył 50 – 70 % ?). W tym roku w Lipsko zamierzymy właśnie tak robić . W Lubartowie bardzo polepszyła się jakość wody , ryby stałe się jadalne i zmniejszył się fetoru , bardzo rzadko teraz czuć a przedtem trudno było przechodzić koło stawu . Jeżeli chodzi o walkę z zakwitami nie odnieśliśmy sukcesu . Był to bardzo zaniedbany zbiornik i naszym zdaniem trzeba było powtórzyć zabiegi , nawet samymi kulami bokashi . Ale na razie władze nie są przekonane.
witam jaki jest koszt rewitalizacji stawu 500x500m
głębokość od 1-3m woda jest jasno zielona nie śmierdzi ma harakterystyczny zapach tak jakby rybami ale nie do końca
zbiornik po kopalni żwiru ,zarybiony , otoczony dokoła polami
około 60-80 % zamulonego dna zbiornika w głębszych miejscach dno widoczne na plaży do głębokości 15-20 cm wody
Dzień dobry opisałam na maila bezpośrednio
Pozdrawiam serdecznie
Już działa, niestety nie miałam awarię komputera i nie mogłam naprawićprzez parę dni . Dziękuję za informację zwrotną dzięki niej zorientowałam się że coś nie tak 🙂