PROBIOTYKOTERAPIA piąte spotkanie
Jakie zachowanie wpływają na róznorodność mikrobiomu
Przeprowadzano badania w 20 różnych krajach, na czterech kontynentach, szukając związku między niektórymi aspektami naszego stylu życia
i zachowaniami a różnorodnością składu mikrobiomu.
Nie ma wpływu, na mikrobiom, posiadania psa albo kota, ale za to bardzo sprzyjają mu między innymi: ożywione życie towarzyskie, podróże, dobra jakość snu.
Stres i antybiotyki, a to jest już jest oczywiste, dla ciebie drogi czytelniku, zubażają mikrobiom.
Bardzo pomaga ale też szkodzi
Gorzej jeszcze od antybiotyków, działają używane do zwalczania zgagi inhibitory pompy protonowej, leki z rodziny PPI. Nawet krótkotrwała podaż tego rodzaju leków powoduje wzrost ilości patogenów w naszym układzie pokarmowym. Ewentualnie, można zredukować negatywne efekty takiej kuracji, dodając do nich PROKINETYKI zawierające olejek mięty pieprzowej, tymianek, rozmaryn, imbir. W tym momencie zastanawiam się czy nie lepiej podać powyższe naturalne specyfiki w zastępstwie. No, ale nie jestem lekarzem.
Środki przeciwbólowe i przeciwzapalne uszkadzają śluzówki jelitowe. Chodzi o bardzo powszechne leki z rodziny NLPZ, typu ibuprofen, aspiryna itp. (niesteroidowe leki przeciwzapalne). Tu, prebiotyki mogą działać zapobiegawczo, aby nie powstawały wrzody.
W “World journal of Gastroenterology” znajdziemy ostrzeżenie o tym, że lek o nazwie levothyroxine totalnie rozregulowuje funkcjonowanie mikrobioty.
Doustne leki antykoncepcyjne, leki przeczyszczające i antydepresyjne oraz doustna suplementacja żelaza, również negatywnie działają na mikrobiotę.
Pomagamy mikrobiocię
Niezbędna jest dodatkowa suplementacja probiotykami w sytuacji kiedy używamy tych leków.
Do przeciwdziałania niepożądanym efektom leków uszkadzających śluzówki jelita cienkiego, używa się powszechnie bifidobacterium breve, bifidobacterium longum, bifidobacterium bifidum. Po antybiotykach, doustnych środków antykoncepcyjnych, lekach przeciwzapalnych, doustnych preparatach suplementacji żelaza, zaleca się przyjmowanie lactiplantibacillus plantarum 299v.
W przypadku antybiotykoterapii, probiotyki powinne być podane od razu na początku i przez całą kurację antybiotykową. Na tym etapie chodzi o to, żeby powstrzymać rozwój innych patogenów niż te, w które celowane jest leczenie. Przeważnie są to szczepy odporne na antybiotyki. Preparat powinien zawierać podstawowe szczepy. Kuracja probiotyczna powinna trwać o 4 tygodnie dłużej niż antybiotykoterapia. W to, dobrze wpisuje się probiotyk o nazwie HOWARU RESTORE albo BEST PROBIOTYK. Następnie powinna nastąpić przerwa, a po niej może być potrzeba na dłuższą, słabszą kurację z bardziej różnorodnymi szczepami.
Polska jest niestety w czołówce, jeżeli chodzi o przypisywanie antybiotyków. Probiotykoterapia u dzieci, redukuje nawet o 54% potrzebę ich przypisywania.
Bardzo dobrą profilaktyką nawracających infekcji jest przyjmowanie lacticaseibacillus rhamnosus ATCC53-103. Jest to najbardziej badany szczep o silnych właściwościach ochronnych (preparat VIVOMIXX).
Jeżeli chodzi o profilaktykę infekcji nosa, gardła i zapalenia uszu, takie szczepy jak streptococcus salivarius 24SMBc i streptococcus oralis 89a tworzą pierwszą linię obrony śluzówki górnych dróg oddechowych.
W profilaktyce zaburzeń przewodu pokarmowego, ew. trakcie i po kuracji antybiotykowej, dwa szczepy wykazały największą skuteczność: lacticaseibacillus rhamnosus ATCC53-103 i Saccharomyces boulardiiCNCMI-745. Zawierającego te szczepy leku ENTEROL nie można jednak stosować
u kobiet w ciąży i u pacjentów w krytycznym stanie.