Tak, zdarza się, że nie zauważamy natychmiastowych efektów po zastosowaniu kul bokashi.
Pierwsze pytanie jakie sobie zadaję w takiej sytuacji, dotyczy stanu zbiornika: kiedy kule zostały wrzucone i w jakiej ilości w stosunku do pojemności wody.
1. STAN ZBIORNIKA
Jakie mamy oczekiwania?
MUŁ
Zawsze możemy oczekiwać, że warstwa mułu zostanie zmniejszona. EM-y zatrzymują procesy gnilne, co poprawia jakość wody i tworzy lepsze środowisko dla zwierząt i roślin. Jeśli warstwa mułu nie jest zbyt wysoka, możemy zauważyć już piasek na dnie. Jeśli jednak warstwa mułu jest gruba, będziemy musieli poczekać na kolejne lata.
GLONY
Istnieje wiele rodzajów glonów. Zasada jest taka, że EM-y, czyli kulki bokashi, nie zabijają glonów, ale wypierają je, odbierając im pożywienie. Jeśli mamy glony przyczepione do dna zbiornika, mogą się oderwać i stworzyć kożuch. W takiej sytuacji musimy usuwać ten kożuch, ponieważ może on blokować dostęp do tlenu, a ryby zamieszkujące zbiornik mogą się udusić. Jeśli mamy do czynienia z glonami nitkowatymi, niestety nie zauważymy ich zaniknięcia po zastosowaniu kul bokashi, przynajmniej nie w pierwszym roku. Będziemy musieli je usuwać.
2. CZAS
Kule najlepiej wrzucić na początku sezonu, czyli w kwietniu, maju lub czerwcu (w naszym klimacie). Wtedy uzyskamy najlepsze efekty, ponieważ glony zwykle jeszcze się nie rozwinęły. Jeśli już się pojawiły, kule zazwyczaj nie eliminują ich, ale spowalniają rozwój, odbierając im składniki pokarmowe.
3. ILOŚĆ
Należy wrzucić 1 kulę na metr kwadratowy dna przy wysokości 1 metra słupa wodnego. Jeśli mamy płytszy zbiornik, na przykład oczko wodne, proporcjonalnie zmniejszamy ilość kul, aby uniknąć nadmiernego zamulenia, co może mieć tragiczne konsekwencje dla ryb zamieszkujących oczko. Najważniejsze działanie wykonuje się na początku wiosny. Można powtarzać co parę tygodni. Najlepsze efekty uzyskuje się, gdy co roku stosuje się zaszczepienie zbiornika.
Działania EM-ów prowadzą do przywrócenia równowagi w zbiornikach wodnych, a wrzucenie kul bokashi to działanie, które należy oceniać w długofalowej perspektywie. Jeśli chcemy osiągnąć natychmiastowe efekty w likwidacji glonów, które już się rozwinęły, konieczne jest stosowanie środków przeciwglonowych, a następnie po okresie kwarantanny zaszczepienie zbiornika Efektywnymi Mikroorganizmami w formie kul lub płynu. Jest to podobne do sytuacji, gdy decydujemy się na leczenie antybiotykami.
Jesteśmy przyzwyczajeni do kupowania produktów, które dają natychmiastowe i widoczne efekty. Jednak jeśli chcemy działać, unikając jak najbardziej szkodliwych środków chemicznych, musimy nauczyć się większej cierpliwości i wytrwałości.
PS Żeby było jasne 🙂 Jako sprzedawca kul bokashi jestem gotowa zwrócić pieniądze niezadowolonym klientom.