Na samym początku przygody z Efektywnymi Mikroorganizmami warto opanować sztukę ich namnażania według klasycznego przepisu.
Potrzebujemy:
• Pojemnik szklany, ceramiczny lub plastykowy. Może to być: butelka po wodzie, litrowa, półtoralitrowa, pięciolitrowa, słoik (najlepiej z ciemnego szkła), gąsior do fermentacji, baniak plastykowy, beczka plastykowa, mauzer. Brazylijscy rolnicy, w gospodarstwach wielkoobszarowych, używają do namnażania EM basenów kąpielowych. Jest wielka dowolność pojemników – warunkiem jest, że powinien być czysty, nie zawierać śladów po środkach chemicznych. Podczas procesu fermentacji zostanie uwolniony CO2, który musi znaleźć ujście. Trzeba więc zaopatrzyć gąsior w rurkę fermentacyjną lub nie dokręcać pokrywki czy zakrętki. Można jeszcze codziennie otwierać pojemnik, aby zgromadzony gaz nie rozsadził słoika lub beczki.
• Woda. Używamy wody z kranu. W sytuacji, kiedy jest ona mocno chlorowana, warto zostawić ją na noc w otwartej misce, aby ulotnił się chlor. Możemy też poprawić jakość wody przepuszczając ją przez filtr zawierający rurki ceramiczne EM lub używać wody, w której były one zanurzone na noc.
• Melasa z ekologicznej trzciny cukrowej. Jest sprzedawana w komplecie z EM 1.
• Preparat w płynnie EM 1. Jest sprzedawany w różnych pojemnościach. Najczęściej w opakowaniach 200 ml lub litrowych (https://falaem.pl/sklep/zestaw-do-namnaz…ml-melasa-200-ml/ i https://falaem.pl/sklep/zestaw-do-namnaz…tr-melasa-1-litr/). Termin ważności to jeden rok. Otwarty powinien być od razu namnażany i zużyty w formie EM Aktywne, w skrócie EM A, w ciągu 2 tygodni. Komplet 200 ml EM 1 i melasy służy do przyrządzenia 5 litrów EM A, zaś z litrowego kompletu otrzymamy 20 litrów EM A.
• Przydatna jest grzałka akwarystyczna.
Proporcja EM 1 i melasy w stosunku do wody różni się w zależności od kraju od 1,5 % do 5 %. Polski producent zaleca proporcje 4 do 5 %.
1. Pierwszym krokiem jest rozpuszczenie melasy w ciepłej wodzie. Melasa jest gęsta i potrzebuje prawie wrzącej wody do równomiernego rozpuszczenia się. Przygotowujemy 4 do 5 razy więcej wody niż melasy. Rozpuszczoną melasę wlewamy do pojemnika. Dolewamy ciepłą wodę w temperaturze 35-37 stopni, do ¾ wysokości pojemnika.
2. Wstrząsamy energicznie butelką z EM 1, ponieważ zawsze na dnie butelki z preparatem EM 1 osadza się gęstsza warstwa mikroorganizmów. W kolejnym kroku wlewamy EM 1 do pojemnika z rozpuszczoną melasą i uzupełniamy ciepłą wodą do docelowej pojemności. Proces namnażania powinien przebiegać w środowisku maksymalnie pozbawionym tlenu, dlatego trzeba wlać do pełna. Na czas fermentacji zostawiamy pojemnik w ciepłym miejscu, zimą przy kaloryferze lub piecu. Okręcamy go w kocem. Jeżeli mamy grzałkę akwarystyczną ustawiamy na temperaturę ciała i podtrzymujemy temperaturę jak na kąpiel dla dziecka 35-37 stopni. Jest to najpewniejszym sposobem otrzymywania EM A o idealnych parametrach.
3. Po pewnym czasie ( około 7- 8 dni ) powinno już być widać bąbelki powstałe w wyniku fermentacji. Czasami roztwór pokrywa się lekką białą warstwą, podobną do pleśni, jest to w porządku. Trzeba dbać o możliwość ulatniania się gazów. Zwróćmy uwagę na zapach: na początku czujemy wyraźnie melasę, gdy spróbujemy roztworu ma słodki smak. Kiedy EM A będzie gotowy będziemy czuć nosem i pod językiem, zapach i smak kwasu, charakterystyczny dla fermentowanych przetworów, takich jak kapusta lub ogórki kiszone, ocet czy pierwszy etap wina. Jest coś znajomego i domowego w tym zapachu. Jeżeli okaże się, że jest on nieprzyjemny, to znak, że roztwór nie nadaje się do użytku. Odczyn PH powinien zmieścić się w granicach 3,4 do 3,8. Poniżej
4. Gotowy EM A rozlewamy do butelek ze szczelnym zamknięciem i przechowujemy w ciemnym chłodnym miejscu. Powinien być zużyty w ciągu 2 tygodni. Później powoli jego skuteczność maleje.
Cykle namnażania się mikroorganizmów są różne. EM 1 jest tak skomponowany, że po 7 dniach namnażania proporcje poszczególnych mikroorganizmów są optymalne pod względem oddziaływania na siebie wzajemnie. Po tym czasie te proporcje ulegają zmianie i aktywność preparatu stopniowo zmniejsza się. Są jednak okoliczności, kiedy użytkownicy nie potrzebują w ciągu 2 tygodni zużyć całości możliwego do przyrządzenia EM A z kupionego przez nich pojemnika EM 1. Wtedy należy podzielić preparat na porcje z zachowaniem właściwych proporcji. Ważne jest odpowiednie przechowywania pozostałego EM 1. Powinien stać w stałej, niskiej temperaturze, z dala od światła, w niczym niepobrudzonym pojemniku i z możliwie jak najmniejszym dostępem powietrza. Warto nawet zgiąć butelkę, żeby zmniejszyć jej objętość i przez to dostęp powietrza.