Jeżeli chcemy wzbogacić glebę, wykorzystując przetworzone resztki z kuchni, pola, trawnika i inne pozostałości organiczne, możemy to zrobić na trzy sposoby.
1. Tworzymy kopiec w kąciku ogrodu i pozostawiamy go do naturalnego rozkładu. Na powierzchni powstanie sucha skorupa, narażona na działanie wiatru i słońca. Poniżej, resztki rozkładają się samoistnie. Tempo procesu zależy od proporcji resztek zielonych, wilgotnych (bogatych w azot) w stosunku do resztek brązowych i suchych (bogatych w węgiel). Procesy gnilne mogą być bardziej lub mniej intensywne, ale zawsze zachodzą. Te procesy prowadzą beztlenowe bakterie, takie jak np. z rodzaju Clostridium, które produkują toksyny i tworzą środowisko przyjazne dla różnych patogenów. Zapach rozkładającej się materii jest nieprzyjemny. Proces ten trwa stosunkowo długo, ponad rok.
2. Klasyczne kompostowanie polega na regularnym przekładaniu stosu i dbaniu o proporcje składników zawierających azot i węgiel. W ten sposób zapewniamy dominującą rolę bakteriom tlenowym. Rozkładają one materię organiczną, która ulega utlenieniu i wydziela energię w postaci ciepła. Dlatego, kompost taki osiąga wysokie temperatury (50-60°C), co jest przydatne do eliminacji pasożytów i patogenów. Jednakże wydziela również CO2 i metan – gazy cieplarniane. Ponadto rozkładają się i ulatniają w pierwszej kolejności wszystkie substancje organiczne łatwo degradowalne, które są potrzebne w glebie. Wraz z ubytkiem masy pryzmy, ilość składników odżywczych w kompoście dostarczanym do gleby jest ostatecznie znacząco zmniejszona, a składniki te stają się trudniej dostępne. Węgiel, zamiast pozostać w glebie, ulatnia się.
3. Istnieje także trzeci sposób, czyli kompostowanie za pomocą metody Bokashi. Polega na dodawaniu Efektywnych Mikroorganizmów do odpadów organicznych, co kieruje proces rozkładu w kierunku fermentacji. To proces podobny do kiszenia żywności. Materia organiczna ulega częściowej transformacji i zmianie jakości pod wpływem innych bakterii beztlenowych niż w pierwszym przypadku. Ważną rolę odgrywają tu bakterie kwasu mlekowego. Kompozycja dojrzewa w beztlenowych warunkach, nie potrzebuje być przekładana, a temperatura utrzymuje się na poziomie około 20°C. Patogeny i pasożyty nie są eliminowane dzięki wysokiej temperaturze, ale ze względu na zakwaszenie środowiska pod wpływem Efektywnych Mikroorganizmów. Nie ma również wydzielania przykrych zapachów, ponieważ niemal nie zachodzi emisja CO2 ani metanu. Efektem tego jest to, że fermentowane odpady różnią się od stanu surowego podobnie jak ogórki kiszone od świeżych ogórków. Są one bardzo łatwostrawne dla gleby, w której od razu po rozsypaniu wejdą w korzystną interakcję mikrobiologiczną. Okres dojrzewania jest krótszy niż w przypadku klasycznego kompostu (około 6 tygodni). Bardzo istotną cechą metody Bokashi jest zachowanie węgla. Zamiast produkcji gazów cieplarnianych, zachowuje się go w ziemi, co jest premiowane przez Unię Europejską.
Do tej metody stosujemy EM-NA lub BOKASHI starter kompostowy.
O tym jak kompostować metodą Bokashi w domu , w ogrodzie i na polu piszemy w następujących postach:
Jak bezzapachowo kompostować odpady z kuchni w domu
Kompost w ogrodzie na zimę https://emblognicole.emformacja.pl/jak-robic-szybki-kompost-z-emami/
Własny nawóz na polu metodą Bokashi