W dniu 23.03.23 Ministerstwo Ochrony Środowiska zostało poinformowane o przygotowaniu do akcji rzucenia kul bokashi do Odry i Polskich rzek w międzynarodowym dniu kul bokashi, czyli 8 sierpnia.
Poniżej umieszczam kopię listu:
Do Pani Anny Moskwy – Minister Klimatu i Środowiska
Szanowna Pani Minister,
Nazywam się Nicole Grospierre-Słomińska, mieszkam w otulinie Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego. Zajmuję się regeneracją środowiska za pomocą EM-ów: Efektywnych Mikroorganizmów.
Chciałam poinformować Ministerstwo – w osobie Pani – o planach zorganizowania akcji wrzucenia KUL BOKASHI do Odry i innych polskich rzek w dniu 8 sierpnia, który jest Światowym Dniem Rzucania Kul Bokashi. W tym dniu, jak co roku, tysiące wolontariuszy z całego świata będzie oczyszczało morza i rzeki wrzucając zrobione przez siebie kule bokashi. Akcja społeczna ma na celu wspomożenie procesów naturalnego oczyszczania rzek po ubiegłorocznych zanieczyszczeniach i wciąż występujących ich negatywnych konsekwencjach.
Powołuję się na KATALOG DOBRYCH PRAKTYK W ZAKRESIE ROBÓT HYDROTECHNICZNYCH I PRAC UTRZYMANIOWYCH finansowany przez Ministerstwo Środowiska oraz Unię Europejską, opracowany przez grupę MGGP. Wśród rekomendowanych praktyk, obok budowania strefy nadbrzeżnej, wałów powodziowych, opasek oraz tam – mamy usuwanie mułu i wprowadzanie elementów naturalnych o znaczeniu hydro-morfologicznym lub biologicznym. I właśnie to, co proponuję mieści się w dwóch ostatnich punktach. Rzucanie kul bokashi do rzek prowadzi do zmniejszenia osadu dennego i poprawienia mikrobiologicznego środowiska rzeki. Poza tym, jeżeli chodzi o Odrę poważne zagrożenie stanowi wtórne zakażenie wywołane falą martwych organizmów, które spływają z południowych (górnych) odcinków rzeki. Kule bokashi mają właściwości zatrzymania procesów gnilnych tam, gdzie są wrzucone.
Kulami bokashi zajmuję się to już od wielu lat – podobnie jak szereg zwolenników technologi EM (w tym między innymi burmistrz Siemiatycz Pan Piotr Siniakowicz, który takie właśnie akcje organizuje u siebie od prawie 10 lat).
Zajmując się ochroną środowiska, Pani Minister z całą pewnością spotkała się z technologią Efektywnych Mikroorganizmów (EM): technologia ta bazuje na probiotycznych właściwościach kompozycji wyselekcjonowanych mikroorganizmów współpracujących ze sobą w sposób synergiczny. To przyszłość, jeżeli chodzi o regenerację gleby i wody oraz likwidowanie skutków zatrucia środowiska. Na terenie Polski technologią powyższą zajmuje się wiele firm takich jak: Greenland technologia EM Sp. z o.o, ProBiotics Polska Sp. z o.o, Aqua Clean Service Poland Sp.z o.o. – przywołując tylko największe.
Pod poniższym linkiem jest pakiet informacji na temat kul bokashi: czym dokładnie są, gdzie są używane, od kiedy, jakie mamy badania itd.
W załączniku jest więcej informacji o mnie.
Mam nadzieję, że informacje o planowanej akcji oraz o samych kulach zainteresują Panią Minister.
Z wyrazami głębokiego szacunku,
Nicole Grospierre-Słomińska
Dostaliśmy odpowiedz od ministra Ochrony środowiska .
Brakuje im badania potwierdzające działania kul . Szykuję list do nich z propozycją wysyłania kul do przeprowadzenia badania . Załączę jak będzie gotowy
odpowiedz-_Minister-Klimatu-i-Srodowiska-do-p.-GrospierreOdpowiedź na odpowiedź Pani Minister Ochrony Środowiska i Klimatu.”
W odpowiedzi na pismo z 11 kwietnia 2023 ws.kul bokashi
Dla Pani , Minister Klimatu i Środowiska. ANNA MOSKWA
Szanowna Pani Minister,
Bardzo dziękuję za obszerną odpowiedź. Doceniam, że moja propozycja została poważnie potraktowana jako oddolna próba wniesienia pozytywnego wkładu w rozwiązywanie problemu zanieczyszczenia polskich rzek.
Bardzo dobrze rozumiem zastrzeżenia ze strony specjalistów z ministerstwa. To właściwe poczucie odpowiedzialności.
Badania dotyczące wpływu kul bokashi na rozwój złotych alg są rzeczywiście kluczowym elementem w tej sprawie.
Dlatego, razem z moimi partnerami, jesteśmy gotowi dostarczyć bezpłatnie potrzebną ilość kul bokashi, aby Centralne Laboratorium Badacze Inspektoratu Ochrony Środowiska mogło przeprowadzić odpowiednie badania.
Aktywny skład kul bokashi to preparat biologiczny zawierający Efektywne Mikroorganizmy. Ich działanie zmniejszające osad dennego jest szeroko udokumentowane. Działania polepszające jakość wody, jej przezroczystość i zawartość tlenu również są udokumentowane. Zmniejszenie zawartości azotu i fosforu następuje w dłuższym okresie czasu.
Preparat jest stosowany w formie płynnej lub związany z podłożem. Często stosuje się również natlenianie lub mikronatlenianie wraz z tymi zabiegami.
Jesteśmy również gotowi udzielić wszelkiego wsparcia merytorycznego, ponieważ razem z partnerami posiadamy długie doświadczenie i wiedzę na temat Efektywnych Mikroorganizmów. Wiemy, jakie warunki muszą być spełnione, aby uzyskać efekty, oraz po jakim czasie można oczekiwać rezultatów w różnych okolicznościach.
Dołączam do tego listu wybór badań dotyczących wpływu kul bokashi i innych metod zawierających Efektywne Mikroorganizmy na obniżanie stężenia związku azotu i fosforu w zbiornikach wodnych oraz poprawę jakości wody.
Są to zagadnienia na tyle warte zainteresowania, że pozytywne wyniki takich badań otworzyłyby możliwość uruchomienia szerokiego ruchu społecznego na rzecz poprawy kondycji naszych rzek, a troska o nie jawiłaby się pozytywnymi działaniami.
Same kul bokashi nie rozwiążą problemu, ale mogą przyczynić się do wspomagania innych zabiegów.
Mamy świadomość, że w związku z nieuchronnym obniżaniem się poziomu wody i zmianami klimatycznymi będziemy coraz częściej mieć do czynienia z zagrożeniami dla ekosystemu. Czas, abyśmy wszyscy stanęli na pokładzie.
Z wyrazami szacunku,
Nicole Grospierre-Słomińska
link do badań
Mazur A., Kowalewski Z., Wagner A., Włodyka – Berger A., (2022). Advanced water revitalization processes in the Pasternik
dam reservoir in Starachowiceonek (Zawansowane procesy rewitalizacji wodyw zbiorniku zaporowym Pasternik w
Starachowicach). Przemysł Chemiczny. 101 (9) 2022, 860-863. ( Zalew Pasternik, Starachowice, woj. Świętokrzyskie)
Mazur, A., & Chmielowski, K. (2020). Supporting the water reservoir restoration processes by using selected type of
biological beds. Acta Scientiarum Polonorum. Formatio Circumiectus, 19(3), 2020, 83-98.
http://acta.urk.edu.pl/pdf-132348-69594?filename=SAPORTING%20OF%20WATER.pdf