Oto wskazówki dotyczące przerobienia kompostu z kurzego nawozu, których udzieliłam czytelnikowi.
Kompost układamy w pryzmach
1 Czy trzeba przykryć kompost? Trzeba wiedzieć że bez przykrycia warstwa na wierzchu pryzmy , 15 do 30 cm, nie kompostuje się z powodu mrozu albo słońca i służy jako okrycie . Jeżeli chcemy przykrywać to nie używamy do tego plastikowej folii ( zimą zbierają się na nie kałuże a latem jest ryzyko przegrzania kompostu ) tylko czarną matę szkółkarską. Jest trwała (4 -5 lat ) i będzie latem służyła jako parasol . Uniemożliwia tez rozwój chwastów.
2 Jaki jest odpowiedni skład kompostu? Należy pamiętać że stosunek azotu do węgla powinien wynosić 1:30 . W kurzym nawozie jest dużo azotu dlatego też, należy zadbać o to, żeby było wystarczająco dużo słomy lub innego materiału strukturalnego.
3 Jaką proporcję EM używamy i w jakim rozcieńczeniu ? Optymalna wilgotność w pryzmie to 30 %. Łatwiej jest ustalić proporcje wobec objętości niż wobec wagi, dlatego że ten sam materiał do przerobu będzie miał zupełnie inną wagę zależnie od stopnia wilgotności . Najważniejsze jest to, żeby bakterie zawarte w EM zostały jak najbardziej równomiernie rozprowadzone po całym materiale. Im bardziej jest on rozrobiony tym lepiej. Zazwyczaj używamy litr EM na metr 3. Możemy zacząć od 2 litrów aby mieć pewność, że proces przebiegnie pomyślnie i stopniowo zmniejszać dawkę aby uzyskać jej optymalny poziom. Ilość wody potrzebnej do rozcieńczenia EM, należy dobrać do rodzaju technologii i stopnia wilgotności . Tu niestety musimy stosować metodę prób i błędów ( od 20 do 5 litrów wody na litr EM ), mając w pamięci to że dążymy do jak najbardziej równomiernej obecności bakterii w kompoście .
4 W jakim czasie przerabia się kompost ? W dobrych warunkach kompost powinien zostać przerobiony w ciągu 3 miesięcy . Jednak należy pamiętać że zimą kompost przerabia się dłużej niż latem .
5 Jaka jest optymalna wielkość pryzmy ? Przy produkcji kompostu na większą skalę sprawdzone są prymy o wysokości około 2, 20 m ( początkowo , potem opadają ) i szerokości 2,50 m. Minimalna wielkość pryzmy to 1 m x 1 m .
6 Jaka temperatura może powstać wewnątrz pryzmy ? W kompoście fermentowanym za pomocą EM temperatura wewnątrz pryzm nie wzrośnie ponad 40° do 50 °, nie ma ryzyka samozapalenia się kompostu .