Probiotykoterapia spotkanie NR 7
kiedy organizm atakuje sam siebie
Zaburzenia mikrobiomu objawiają się przewlekłymi dysfunkcjami układu metabolicznego, hormonalnego i odpornościowego. Pierwszym znakiem takiego zaburzenia są nawracające stany zapalne.
Zauważyłam, że Oskar nie mówi o chorobach autoimmunologicznych, tylko o chorobach autoimmunizacyjnych, więc przyjmiemy tę nomenklaturę (tak samo nigdy nie mówi o florze bakteryjnej, to przecież nie rośliny).
Wiemy czym są limfocyty. Są to komórki wyspecjalizowane w produkcji antygenów, czyli substancji, które uniemożliwiają rozwój szkodliwych „obcych”. Jednak ich rola nie ogranicza się jedynie do bycia naszymi ochroniarzami. Istnieje też kategoria limfocytów, komórek Treg, których rolą jest hamowanie systemu immunologicznego tak, aby nie atakował własnych tkanek ani zaprzyjaźnionych bakterii. Ponadto, okazuje się,
że w pewnych okolicznościach powstaje nadprodukcja pewnego rodzaju limfocytów, które zaczynają atakować gospodarza.
Zawsze przy przewlekłych chorobach zapalnych mamy niewydolność aparatu enzymatycznego mikrobioty
. Z tego wynika brak możliwwości efektywnego wykorzystywania zasobów pokarmowych, z korzyścią dla gospodarza. Wiązy się również z niedobórem krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych takich jak kwas masłowy czy propionowy. A są one produktem przemiany materii bakterii znajdujących się w jelicie grubym.
Przy niektórych chorobach autoimmunizacyjnych stosuje się
z powodzeniem probiotykoterapię
z dodatkiem suplementacji kwasu propionowego (w przypadkach reumatoidalnego zapalenia stawów lub stwardnienia rozsianego). Ma to na celu podnoszenie aktywności komórek Treg i dzięki temu, hamowanie nadmiernych reakcji zapalnych.
U pacjentów z COVID- 19 stwierdzono obniżony poziom obecności bifidobacterium i innych drobnoustrojów o silnym potencjale immuno-regulacyjnym.
Tylko nieliczne szczepy mają zdolność do modulowania odpowiedzi immunologicznej.
Wśród nich znajdują się:
- te 3 szczepy lactobacillus zawarte w preparacie SANPROBI OSTEO używanym do zmniejszania ryzyka osteoporozy u kobiet po menopauzie,
- lactobacillus plantarum PS128 preparat NEURAXBIOTIC Spectrum testowany
u sportowców, ale jak sprawdziłam skierowany do dzieci autystycznych.
W przypadku rosnącej ilości przewlekłego zapalenia jelit, nie ma wątpliwości, że spowodowane jest ono niewłaściwą odpowiedzią immunologiczną. To, co można osiągnąć, to doprowadzić pacjenta do remisji. U pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna (ChLC) – wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, mikrobiota jelitowa zawiera tylko 25% „normalnych” bakterii, a poziom kwasu masłowego jest wyraźnie obniżony.
W większości przypadków, leczenie farmakologiczne tylko pogłębia problem.
Probiotykoterapia jest jeszcze rzadko stosowana i na razie nie cieszy się wielkim zainteresowaniem gastrologów. Jest jeszcze za mało badań na ten temat. Jednak jest bardzo obiecująca, zwłaszcza u pacjentów
z dolegliwościami jelita grubego.
Oskar poleca VIVOMIXX, łagodzi objawy i zmniejsza skutki uboczne farmakoterapii.
Inne preparaty: LACTIBIANE IKI zawierający bifidobacillus lactis LA 304, lactobacillus acidphilus LA 201 i lactobacillus salivarius LA 302.
Według Oskara bardzo obiecującym jeszcze jest jeden szczep o silnych właściwościach immuno-regulacyjnych. To bifidobacterium infantis 35624. Działa bardzo skutecznie przeciwzapalnie.
Warto też wspomnieć o LACTORAL IBD, które poza zmniejszaniem stanów zapalnych ma właściwości obniżania poziomu Candida Albicans, lactobacillus plantarum PLO2, Lactobacillus rhamnosus KL53A, bifidobacterium PL03. Ostatni szczep specjalnie rekomendowany to bifidobacterium longum BB536.
Probiotykoterapia powinna być stosowana na stałe w trakcie aktywności choroby, jak i w stanie remisji.
Dodatkowo można uzupełnić terapię o nasiona babki jajowatej, która powoduje większą produkcję kwasu masłowego lub jego podaż..
Jest to profilaktyka raka jelita grubego.
Oskar wspomniał też o bardzo spektakularnych rezultatach osiąganych
u pacjentów dzięki nowemu rodzaju leku, nazwanego inteligentną cytokiną LAKTOFERYNA. Ma on właściwości bifidogenne i działanie bójcze wobec bakterii grzybów i pierwotniaków.
My oczywiście, w każdej sytuacji kiedy potrzebujemy się wzmacniać, pijemy EM-X Gold !