Czy używamy proszku ceramicznego i jak?
Tak, to jest dobry pomysł, żeby dodać proszek ceramiczny do farby, używanej przy remoncie (w proporcji od 1:100 do 3:100). To jest ten sam proszek, który wsypujemy do gleby czy kompostu.
W Japonii, mają proszki o różnej gramaturze i w różnym kolorze. My mamy tylko ten jeden. Jest szary także może leciutko zmienić kolor farby.
Oczywiście podczas szukania rozwiązań na grzyb na wilgotnej ścianie trzeba dowiedzieć się skąd ta wilgoć się bierze. Na ile się da, należy usunąć jej źródło.
Farba z EM i regularne pryskanie EM Refresh pomoże.
W Niemczech i Szwajcarii można znaleźć gotowe farby i oleje do impregnacji drewna na fasady, podłogi i tarasy z dodatkiem EM-ów, produkowane przez szwajcarską firmę Diolin. My farbę z EM-ami przygotujemy samodzielnie, dodając do zwykłej farby 1–3% proszku ceramicznego. Odpowiada to kopiastej łyżeczce do herbaty na około 5l farby. Proszek ceramiczny nadaje się jako dodatek zarówno do farb olejnych, jak i wodnych oraz do lakierów – dodaje się go w podobnych proporcjach.
Kiedy nie da się całkiem zlikwidować przyczyny nadmiernej wilgoci we wnętrzu, można trzymać grzyb w ryzach, nie pozwalając mu się panoszyć. W tym celu, po dokładnym myciu, trzeba spryskiwać zagrożone miejsca roztworem EM White Refresh w proporcjach 1:5 przez około 5 dni, aby wyprzeć grzybnię. W przypadku ściany nieustannie narażonej na wycieki lub zawilgocenie zabiegi te regularnie powtarzamy, na przykład raz w tygodniu.
Uwaga żeby nie dać za dużo proszku, jeżeli w pomieszczeniu korzystamy z telefonu komórkowego. Większa ilość proszku ceramicznego może utrudnić dostęp fal elektromagnetycznych.