Najlepiej będzie jak podam tu fragmenty książki “Super Mikroby “
Namnażanie EM-ów w domu, to pewna alchemia kuchenna tak, jak własnoręcznie robiony majonez lub ciasto drożdżowe. Jest to też najtańszy sposób na uzyskanie większej ilości Efektywnych mikroorganizmów.
Można kupić EM-1 i melasę w pojemności: 200 ml – uzyskamy wtedy 5 litrów EM Aktywnego, albo 500 ml EM-1 i melasę, które nam dają 10 litów EM-A, lub jeszcze w litrowych butelkach i wtedy będziemy mieli 20 litrów EM-A.
Czego potrzebujemy do namnażania EM-1?
Mamy EM-1,preparat w płynie. Sprzedawany jest w pojemnikach o różnych wielkościach, w komplecie z melasą o tej samej objętości. Po namnożeniu otrzymujemy około 20 razy tyle EM-A, ile mamy EM-1.
Potrzebujemy pojemnik szklany, ceramiczny lub plastikowy. Może być butelka po wodzie, litrowa półtoralitrowa, pięciolitrowa, słoik, najlepiej z ciemnego szkła, gąsior do fermentacji, plastikowy baniak lub beczka, mauzer. Brazylijscy rolnicy, prowadzący wielkoobszarowe gospodarstwa, używają do namnażania nawet basenu kąpielowego. Jak widać, istnieje dowolność wyboru pojemnika, ale na pewno powinien być on czysty, a przede wszystkim nie zawierać śladów po środkach chemicznych. Do namnażania EM-ów używam pięciolitrowego szklanego gąsiora do fermentacji wina.
Niezbędna jest też woda dobrej jakości.Najprościej będzie używać tej, która płynie z kranu. Jeżeli jest mocno chlorowana, warto zostawić ją na noc w otwartym naczyniu, aby chlor się ulotnił. Możemy też podnosić jej jakość, przepuszczając ją przez filtr zawierający rurki ceramiczne EM, lub użyć wody, w której rurki te były zanurzone przez noc.
W trakcie fermentacji uwalnia się CO2. Trzeba zapewnić mu drogę ujścia. Dlatego tam, gdzie można, stosuję rurkę fermentacyjną.W innych okolicznościach pozostawiam zbiornik nieszczelny lub pamiętam, aby go codziennie rozszczelnić.
Bardzo dobrze sprawdza się grzałka akwarystyczna, zwłaszcza przy namnażaniu większych pojemności i w chłodniejszych warunkach.
W ogrodzie EM-A w oprysku używa się w rozcieńczeniu 1 do 10 a dodaje się do wody do polewania w proporcji 1 do 100. G
Witam,
Niestety nie znalazłem informacji w jakim stężeniu używać już gotowego EM-A.
Pozdrawiam
Dzień dobry . Tak to bardzo dobra uwaga . W ogrodzie EM-A w oprysku używa się w rozcięczeniu 1 do 10 a dodaje się do wody do polewania w proporcji 1 do 100