O Profesorze Higa
Prof. Teruo Higa to japoński biolog, który tytuł profesora zdobył na University of the Ryukyus. Jest
twórcą koncepcji Efektywnych Mikroorganizmów. Założona przez niego fundacja EMRO angażuje
się w realizację wielu programów dotyczących ochrony środowiska na całym świecie.
Profesor Teruo Higa w swojej książce „Rewolucja w ochronie naszej planety” opisał odkrycie Efektywnych Mikroorganizmów jako szczęśliwy zbieg okoliczności.
Kiedy był młodym naukowcem pracował jako wykładowca na uniwersytecie Ryukyus na Okinawie. Doświadczył na własnej skórze dużej szkodliwości nawozów sztucznych, powszechnie
stosowanych przy uprawie mandarynek. Wówczas wątpliwości profesora dotyczące kierunku rozwoju współczesnego rolnictwa osiągnęły apogeum i skłoniły go do rozpoczęcia poszukiwań sposobów zapewnienia roślinom ochrony oraz stymulowania ich wzrostu przy pomocy mikroorganizmów.
Lata poszukiwań i „szczęśliwy zbieg okoliczności”
Przez pięć lat Teruo Higa testował różne szczepy mikroorganiczne, wpływające na wygląd i smak roślin oraz tworzenie się próchnicy. Wyniki oceniał jako mizerne – liczba możliwych do przebadania szczepów była tak ogromna, że badaczowi wydawało się, że nauka zamieniła się w ruletkę. Gotów był zrezygnować z dalszych prób, ale wtedy zaobserwował coś interesującego.
Pod koniec pracy zawsze wylewał zawartość probówek z różnymi
szczepami bakterii do wiadra, które następnie opróżniał na trawniku
przed drzwiami laboratorium. Szkoda mu było wylewać tak drogie preparaty
do zlewu. Po pewnym czasie zauważył, że trawa w tym miejscu jest o wiele
bujniejsza niż w innych częściach trawnika. Początkowo myślał, że to jakiś eksperyment jego studentów, ale w końcu zrozumiał, że sprawcami tego zadziwiającego zjawiska były aplikowane w tym miejscu, w sposób zupełnie przypadkowy, mikroorganizmy.
Profesor Higa doszedł też do wniosku, że składnikiem aktywnym nie był jeden szczep mikroorganiczny, tylko właśnie ich specyficzna mieszanka. Od tego momentu zaczął eksperymentować z różnymi kombinacjami mikroorganizmów. Wybierał te, które w warunkach laboratoryjnych spełniały jego oczekiwania, a następnie przechodził do testowania ich w warunkach uprawy. Kiedy skomponował mieszankę, która zapewniała osiągnięcie wszystkich postawionych przez niego celów – wspieranie wzrostu roślin, podnoszenie ich odporności i zapewnienie obfitych plonów oraz lepszych walorów smakowych – nadał jej nazwę Efektywne Mikroorganizmy (EM-y).
Ciąg dalszy o EM:
Zakres działania Efektywnych Mikroorganizmów
W skład preparatu wchodzi około 80 typów mikroorganizmów, w tym bakterie kwasu mlekowego, bakterie azotowe, promieniowce i grzyby, m.in. drożdże. W odpowiednio dobranym towarzystwie
i z dostateczną ilością pożywienia – w tym przypadku melasy z trzciny cukrowej – mikroorganizmy
o bardzo różnych właściwościach i wymaganiach potrafią żyć ze sobą w jednym roztworze uzupełniać się i wspierać swoje poszczególne oddziaływania. Jest to fenomen synergii, którą zresztą profesor stara się wywoływać nie tylko między mikroorganizmami, ale również między ludźmi i organizacjami.
Ważna cecha Efektywnych Mikroorganizmów to jest to, że wspierają regenerację materii ożywionej tak, jak i nieożywionej. To jest to, co Profesor nazywa syntropią, czyli procesem odwrotnym niż entropia. Dotychczas obecna nauka bardzo mało interesowała się mechanizmami regeneracji i w wielu wypadkach zamyka się na możliwości ich istnienia. Dlatego ta technologia spotyka się często
z sytuacjami, których obecna nauka, nie jest w stanie wytłumaczyć.
Efektywne Mikroorganizmy osiągnęły pierwszy sukces na plantacjach ryżu. Zastosowanie ich pozwoliło dwukrotnie zwiększyć plony w porównaniu z przeciętnymi zbiorami.
W uprawie ogórków i pomidorów udało się przedłużyć okres kwitnienia, a zbiór pomidorów koktajlowych powiększyć dziesięciokrotnie. Poprawiły się również walory smakowe
i wydłużył się czas przechowywania.
Wkrótce okazało się, że Efektywne Mikroorganizmy sprawdzają się w wielu innych dziedzinach.
Kolejne doświadczenia dotyczyły zagospodarowania odpadów organicznych i oczyszczania ścieków. Przekonano się również o właściwościach prozdrowotnych tych mikroorganizmów w hodowli zwierząt, co prowadzi do obniżenia jej kosztów i zwiększenia dobrostanu zwierząt. Skłoniło to badaczy do stosowania EM-ów do zwalczania różnych dolegliwości także u ludzi. Spektakularne efekty opisano w przypadku alergii, problemów z układem pokarmowym, a nawet terapii nowotworowych.