W długi weekend zabawa w ogrodzie!
Przy okazji można dostać proszek ceramiczny i mydło EM w kostce.
Proponujemy Wam pożyteczny eksperyment z gnojówką z pokrzywy zaszczepioną EM-ami. Ocenimy w skali od 1 do 10 na ile dzięki EM-om uda się zmniejszyć ten fatalny odór, który zazwyczaj się wydziela. Jeżeli nie znacie tego zapachu, to napiszę, że osobiście dałabym mu ocenę 9. Emotikon wink Pamiętam, jak dzieci błagały mnie, żeby zrezygnować z tego bardzo skutecznego i naturalnego nawozu, bo nie znosiły zapachu unoszącego się na całym podwórku.
Oto co trzeba zrobić:
1. Zebrać 100 gr świeżych pokrzyw.
2. Zalać je litrem letniej wody, np. w słoiku i pozostawić do butwienia.
3. Dolać 100 ml EM A lub EM Ogród lub EM NA.
4. Zostawić na 2 do 4 tygodni.
5. Po tym czasie otworzyć i ocenić zapach w skali od 1 do 10. Odcedzić, resztki rośliny dołożyć do kompostu, a płynu zacząć używać do nawożenia i podlewania rabaty w proporcji 250 ml na 10 l wody.
Zachęcamy do wysyłania nam opisów Waszych eksperymentów wraz z wynikami i zdjęciami oraz adresem do wysłania nagród. Życzymy miłego weekendu!
…………
TRZY TYGODNIE PÓŹNIEJ.
Sprawdziło się: prawie nie śmierdzi!
Ocena według mnie : 3
Pokrzywa zawiera mnóstwo witamin (np. A, B2, C, K), soli mineralnych (w dużej ilości potas i azot oraz fosfor, magnez, żelazo, wapń, krzem, mangan, cynk), a także chlorofil, karoten, ksantofil, pektyny, enzymy, kwasy organiczne i sole mineralne.
Uwaga – gnojówka z pokrzywy to bardzo silny nawóz! Dlatego należy ją stosować w postaci płynu rozcieńczonego wodą, w zależności od potrzeb nawożonych gatunków, w stosunku 1:10 lub nawet 1:20. Doskonale wpływa na poprawę kondycji roślin oraz przyspiesza ich wzrost i rozwój.
Gnojówka z pokrzywy może być też używana w formie oprysku do ochrony roślin. W tym przypadku również stosujemy preparat rozcieńczony wodą, w zależności od rośliny oraz szkodnika czy choroby. Przykładowo aby przygotować oprysk do zwalczania mszyc i przędziorków, wiosną przed pękaniem pąków, rozcieńczamy gnojówkę w proporcjach 1:20. Na mączniaka rzekomego i szarą pleśń – stosujemy co dwa tygodnie roztwór rozcieńczony 1:10.
Korzystałam z informacji i sformułowań ze strony http://poradnikogrodniczy.