To już dwudziesta trzecia edycja Festiwalu Wielu Kultur i Narodów w Czeremsze. Gwiazdami byli w tym roku występujący wspólnie gruziński Quintet Urmuli i Trebunie Tutki. Wydali razem płytę „Duch Gór”, który to tytuł znakomicie oddaje moje odczucia po koncercie. Wspaniale potrafili połączyć poruszające, dawne, wschodnie melodie i energetyczną polską muzykę góralską. Było coś radosnego, walecznego i chwytającego za serce w tym występie. Nie tylko grali, ale też tańczyli i sami znakomicie się bawili.
Publiczność Festiwalu jest pięknie różnorodna: lokalni rolnicy i rzemieślnicy, goście z wielkich miast i małych wsi. Tam, tuż pod białoruską granicą, dobrze układa się współpraca organizatorów z instytucjami państwowymi, na przykład z PKP, które podstawia gratisowy pociąg tam i z powrotem dla uczestników Festiwalu. Całość jest zresztą zorganizowana przez i na terenie lokalnego Domu Kultury.
Od dwóch lat Greenland Technologia EM jest jednym ze sponsorów tego fantastycznego wydarzenia. Okazuje się, że EM-y są dobrze znane wielu uczestnikom i wykonawcom. Spotkałam tam wielu naszych przyjaciół i klientów.
Od Jerzego Fiedoruka z Pracowni Lipowej https://www.facebook.com/LIPOWA.tk/
dowiedzieliśmy się, jak używa EM w swoich wyrobach glinianych.
Staszek Jaskułka, znany góralski aktor, który od wielu lat jest konferansjerem na Festiwalu, był częstym gościem naszego stoiska, zadziwiając samych przedstawicieli Greenlandu swoją obszerną wiedzą. Podobnie jak pan Jerzy Sielach, producent miodu i jagody kamczackiej, który pasjonująco opowiadał o swoich osobistych sposobach ochrony pszczół.
Zainteresowanie było duże, zwłaszcza że firma uprawiała fantastyczne rozdawnictwo i można było dostać na stoisku wiele próbek produktów, wziąć udział w losowaniu nagród, dostać specjalnie na tę okazję wyprodukowany „Kacuś Podlaski”, czyli napój z Efektywnymi Mikroorganizmami, pomagający w szybkim powrocie do równowagi po ewentualnych wieczornych ekscesach.