W ogrodzie mamy lekarstwa dla siebie i dla naszych uprawianych roślin. Fermentacja ich z użyciem EM-ów sprawi, że będą jeszcze lepiej działały, bo EM-y wzmacniają ich właściwości.
Sami możemy modyfikować skład wyciągów roślinnych w zależności od tego, jakie choroby i szkodniki gnębią nasze uprawy. Musimy jednak być uzbrojeni w wiedzę o naturalnych właściwościach poszczególnych gatunków roślin do zwalczania patogenów.
Wyciągi roślinne otrzymujemy, dodając drobno pocięte świeże zioła do EM-A w proporcji 1:5 (np. 200 g roślin do 1 l EM-A).
W okresie wiosennym oraz do oprysków zimowych w szklarniach czy roślin domowych, kiedy brakuje świeżych ziół, możemy posiłkować się suszonymi roślinami, dodając 20 g suszu na 1 l EM-A oraz 70 g bokashi. Odstawiamy w ciepłe miejsce (18–35°C). Po 7 dniach przecedzamy, odlewamy płyn i przechowujemy w chłodnym miejscu. Wyciąg zachowuje świeżość przez ok. 6 miesięcy. Oto przegląd roślin, które możemy fermentować.
Pokrzywa zwyczajna
Zbieramy zielone części bez korzeni, przed kwitnieniem. Wyciągi z pokrzywy wzmagają wzrost roślin, zapobiegają chorobom grzybowym oraz odstraszają: mszyce, przędziorki, tarczniki i miseczniki. Opryskujemy roztworem 1:10 zapobiegawczo oraz w czasie pojawienia się chorób i szkodników. Drzewa owocowe opryskujemy trzykrotnie w ciągu 10 dni przed tworzeniem się pąków kwiatowych.
Skrzyp polny
Zbiór: czerwiec–lipiec. Wykorzystujemy nadziemne części roślin bez korzeni. Pomaga w zwalczaniu: mączniaka prawdziwego, parcha jabłoni, septoriozy pomidora, przędziorków, miseczników, tarczników, mszyc. Do zaprawiania kapusty przeciwko kile kapusty (roztwór 1:20). Opryskujemy roztworem 1:10 co 2–3 tygodnie lub w razie potrzeby, zwłaszcza w wilgotne lata.
Żywokost lekarski
Zbiór: maj–czerwiec na początku kwitnienia – całe rośliny wraz z korzeniami.
Wyciąg z żywokostu pobudza rośliny do wzrostu, stosujemy przy niedoborach potasu (słaby wzrost, brzegi liści żółkną, następnie brunatnieją i zamierają, przy słonecznej pogodzie rośliny bardzo szybko więdną). Podlewamy glebę roztworem 1:10, opryskujemy całe rośliny w razie pojawienia się mszyc, miodówek.
Wrotycz pospolity
Zbiór: lipiec–wrzesień, zielone części roślin w czasie pełnego kwitnienia.
Działa odstraszająco na mrówki i pędraki. Nierozcieńczonym preparatem podlewamy mrowiska i glebę w przypadku pojawienia się pędraków.
Roztwór 1:10 ze skrzypem w proporcji 1:1 wspaniale pomaga w zwalczaniu mszyc.
Roztworem 1:5 opryskujemy glebę i rośliny zapobiegawczo oraz w czasie wystąpienia: pchełek, mączlika szklarniowego, opuchlaka truskawkowego, kwieciaków, wciornastków, śmietki cebulanki, wgryzki szczypiorki. W proporcji 1:1 z pokrzywą w razie wystąpienia pachówki strąkóweczki. Roztworem rozcieńczonym tylko 1:2 opryskujemy rośliny w razie wystąpienia bawełnicy, bielinka, owocówek, rdzy.
Bylica piołun
Zbiór: lipiec–sierpień, górne, kwitnące części roślin.
Wywar nierozcieńczony odstrasza gryzonie, ślimaki, mrówki. Roztworem 1:5 opryskujemy w razie wystąpienia mszyc, pchełek, owocówki jabłkóweczki (oprysk na krótko przed wylotem owocówek, czyli od połowy V do połowy VI), gąsienic zjadających liście (oprysk w czasie żerowania).
Cebula jadalna (można mieszać z czosnkiem)
Roztwór z łusek i zielonego szczypiorku (50 g/1 l EM-A). Oprysk roztworem 1:10 w przypadku wystąpienia roztoczy, przędziorków, mszyc, miodówek, skoczków, połyśnicy marchwianki oraz zapobiegawczo przeciwko zarazie ziemniaczanej.
Czosnek pospolity
Używamy całych ząbków z łuskami (50 g/1 l EM-A). Nierozcieńczonym preparatem opryskujemy krzewy porzeczek tuż przed i tuż po kwitnieniu przeciwko wielkopąkowcowi porzeczkowemu.
Roztworem 1:10 opryskujemy warzywa wiosną i latem przeciwko chorobom grzybowym.
Podlewamy glebę wokół drzew owocowych (działanie wzmacniające i uodporniające – mączniak i parch).
Pomidor
Zbieramy zielone, zdrowe części roślin (liście i usuwane pędy boczne, niedojrzałe owoce).
Podlewamy krzaki pomidorów roztworem 1:10 kilkakrotnie.
Oprysk dwukrotny co 8–10 dni upraw warzywnych przeciwko: bielinkowi kapustnikowi, rolnicom, pachówce strąkóweczce, wciornastkom, mszycom, przędziorkom, pluskwiakom różnoskrzydłym.
Narecznica samcza
Zbiór liści do końca czerwca. Uwaga! Roślina silnie trująca. Pojemnik należy opatrzyć czytelną etykietą i przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci!
Roztwór 1:10 zwalcza ślimaki, mszyce, bawełnice, miseczniki. Bardzo wskazane opryski lub podlewanie pryzmy kompostowej – wzbogaca kompost w potas!
Nieustanne podziękowania dla Jarka i Izabeli Jaglarz za podzielenie się z nami swoją niestarzejącą się wiedzą.