Zimą warto sięgnąć po fermenty
o właściwościach rozgrzewających i zapobiegających przeziębieniom. Takie m.in. zalety posiada ferment owocowy na bazie EM 1 z dodatkiem pigwy, imbiru i cynamonu.
Pigwa wzmacnia odporność organizmu, poprawia apetyt i reguluje pracę układu pokarmowego, dzięki czemu wspomaga odchudzanie. Przyczynia się także do regeneracji wątroby, reguluje poziom cholesterolu i obniża poziom cukru we krwi. Zapobiega wymiotom, biegunkom i wzdęciom. Pigwa ma też właściwości przeciwzapalne, w związku z czym wspomaga leczenie przeziębień i grypy. Pektyny, występujące w owocach pigwy, wiążą metale ciężkie i pomagają wydalać je z organizmu.
Imbir, podobnie jak pigwa, korzystnie wpływa na układ pokarmowy: pobudzając wydzielanie śliny, soku żołądkowego i żółci poprawia trawienie. Działa też rozkurczowo i zapobiega wzdęciom. Łagodzi mdłości i przeciwdziała wymiotom. Polecany jest m.in. kobietom w ciąży (z wyłączeniem pierwszego trymestru), a także osobom po narkozie i chemioterapii.
Zapobiega zakrzepicy i wpływa na obniżenie „złego” cholesterolu. Zmniejsza bóle miesiączkowe. Zawarte w nim substancje przeciwzapalne łagodzą ból ból stawów i mięśni. Poprawia też koncentrację i wydajność umysłową, ponieważ poprawia krążenie i ukrwienie mózgu.
Cynamon, jak dowiedli naukowcy z Uniwersytetu Arizony, ma może pomóc w walce z rakiem jelita grubego. Ponadto występujący w nim składnik, epikatechina może opóźnić wystąpienie, a nawet zapobiegać chorobie Alzheimera. Podobnie jak pigwa i imbir, cynamon też świetnie wpływa na działanie układu pokarmowego. Pomaga m.in. na dolegliwości żołądkowe. A także korzystnie obniża poziom glukozy, trójglicerydów i frakcji LDL.
Przepis:
• jabłka (kilka sztuk) • 2 gruszki • 4 pigwy • 2 łyżeczki cynamonu • 2 łyżeczki imbiru • 200ml EM 1 • 200 ml koncentratu jabłkowego lub melasy
Owoce płuczemy i kroimy. Najlepiej nie obierać ich ze skórki, bo to w niej znajduje się najwięcej smaku i dobroczynnych substancji. Jeśli nie dysponujemy owocami niepryskanymi, przed przystąpieniem do sporządzania fermentu, warto zanurzyć je na 10-15 minut w 10% roztworze EM White Refresh lub EM Naturalnie Aktywny. Pozwoli nam to pozbyć się pozostałości pestycydów i innych szkodliwych substancji chemicznych. Przygotowane owoce umieszczamy w baniaku. Dodajemy przyprawy i zalewamy letnią wodą. Wlewamy letnią wodę dobrej jakości, do około ¾ wysokości baniaka. Dolewamy dobrze wymieszane EM-1. Dodajemy koncentrat jabłkowy lub melasę. Lekko mieszamy.
Po 10 dniach odcedzamy płyn i przelewamy do czystych, zakręcanych butelek. Pijemy co rano rozcieńczony z wodą.
Super wygląda. A jak duży jest ten baniak? I czy ten ferment trzeba zużyć w ciągu dwóch tygodni? Pozdrawiam i życzę udanego wyjazdu do Szczecina.
To jest 5 litrowe baniak . Ferment używam przez około miesiąca do półtora . Jak przestaje mi smakować dodaję do kompostu