Używanie EM w uprawach wielkoobszarowych, mierzonych w setkach hektarów, wzbudza w wielu potencjalnych plantatorach rozmaite obawy. Przykład Agrosalgueiro Group z Brazylii może rozwiać przynajmniej część z nich.
Brazylijscy rolnicy stosują Efektywne Mikroorganizmy w swoich uprawach od 2014 roku. O skali ich przedsięwzięcia najlepiej może świadczyć fakt, że do namnażania Efektywnych Mikroorganizmów wykorzystują… baseny pływackie. EM-A jest następnie wykorzystywany przez nich m.in. w uprawach soi: do zaprawiania nasion, nawożenia gleby i roślin oraz w celu zapobiegania i zwalczania chorób.
EM- y są przez nich aplikowane w kilku stadiach:
• na nasiona – do zaprawiania nasion,
• na glebę – wstrzykiwanie lub opryskiwanie ziemi przed posadzeniem roślin,
• na rośliny – opryskiwanie roślin w trakcie wegetacji,
• w przypadku chorób – oprysk w połączeniu z konwencjonalnymi środkami ochrony roślin.
Zastosowanie EM-A na nasiona spowodowało szybsze kiełkowanie, a także wyraźnie wzmocniło korzenie roślin. Aplikacja do gleby pozwoliła odtworzyć jej odpowiedni skład. Oprysk na rośliny w fazie wzrostu, w połączeniu z konwencjonalnymi opryskami, podniósł wydajność uprawy, pozwalając jednocześnie na rezygnację z dwóch oprysków fungicydami i jednego przeciw insektom, co znacznie obniżyło koszty.
Zauważono także, że na obszarze uprawy soi, na którym EM-1 stosowany był przez ponad dwa lata, wyraźnie zmniejszył się problem z groźnymi dla roślin nicieniami.
Dane pokazują, że gospodarstwa, które zastosowały namnożone EM- 1, czyli EM-A , w dawkach ok. 20l/ha uzyskały średnio o 4% wyższe plony. Ponadto użycie Efektywnych Mikroorganizmów pozwoliło ograniczyć ilość konwencjonalnych środków ochrony roślin, co przyniosło kolejne korzyści, w postaci oszczędności oraz lepszej jakości zbiorów.
Źródło tekstu i fotografii: https://www.emrojapan.com/case/detail/55