Badacze z Akademii Górniczo-Hutnicza, Kraków i z Instituto Politecnico de Tomar w Portugalii badali stan wody po zabiegu bioremediacji przeprowadzone przez firmę ACS w 33 Polskich zbiorników wodnych . Między innymi w Ostrów Wielkopolski , Siemiatycze, Łuków, Piotrków Trybunalskich, Kraków, Łańcut .
Metoda ta, znana jako bioremediacja (bioaugumentacja) mikrobiologiczna polega na zaszczepieniu odpowiednich stref zbiornika preparatami mikrobiologicznymi, zgodnie z warunkami środowiskowymi. Doprowadzi to do tego, że mikroorganizmy ukierunkowują różne reakcje chemiczne i biochemiczne oraz pośrednio parametry fizyczne a także będą stertować wszystkimi procesami biologicznymi zachodzącymi w środowisku. Firma ACS opracowała kilka dziesiąt preparatów na bazie EM.
W wyniku przeprowadzonych działań zaobserwowano:
- Znaczna redukcja muł na dnie zbiornikach
- Poprawa warunków tlenowych w zbiornikach na powierzchni, ale również w strefach przydennych. Nastąpiło likwidacja zjawiska „przyduchy”
- Zwiększenie przejrzystości wody, co sprzyja rozwojowi roślinności podwodnej i poprawie warunków życia fauny wodnej.
- Nastąpiła wyraźna redukcja zakwity wódy w porównania z poprzednimi latami .
Dzięki tym zmianom jeziora stały się bardziej przyjazne dla rekreacji i turystyki. W niektórych kąpieliskach, które były zamknięte z powodu nieodpowiednich warunków sanitarnych, można było się znowu kąpać. Poprawiły się również warunki ekologiczne dla organizmów wodnych.
Warto dodać jeszcze, że zabiegi te, są łagodne dla środowiska i nie zaburzają warunków siedliskowych i bytowania zwierząt wodnych
Environmental-Factors-Affecting-the-Efficiency-of-Water-Reservoir-Sustainability-2024-2
Jeżeli w waszej okolicy znajduje się zanieczyszczony zalew lub jezioro, w którym nie da się już kąpać, a chcielibyście coś z tym zrobić inaczej niż wlać tam chemię lub rozkopać całą okolicę, to przeczytajcie ten wpis. Szukacie argumentów, aby przekonać decydentów, że łagodne metody biologiczne mogą skutecznie oczyścić wasz piękny zbiornik wodny? Oto one: