Wiaderka do kompostowania
Kompostując w domu z wiaderkiem, nie mamy przykrych zapachów. Szczelna pokrywka sprawia, że kompost nie przyciąga muszek owocówek.
Czym się różni wiaderko do kompostowania od zwykłego wiaderka?
Wiaderka zawierają kratkę, która oddziela dna wiaderka od miejsca, gdzie odkładane są odpadki. Pod kratką znajduje się kranik, dzięki któremu można odlać płyn powstały w procesie fermentowania odpadów. Wiaderko zaopatrzone jest w szczelnie zamykającą się pokrywkę. Poza tym w komplecie są inne akcesoria do sprawnego użytkowania go tak, jak pacę do uciskania, kubek do odlewania płynu mieszczący się pod kranikiem. Jest też miarka do bokashi, czyli proszku do kierowania procesem kompostowania.
Proces kompostowania w wiaderku
i uzyskiwanie płynu:
Bokashi to otręby pszenne fermentowane z EM-ami.
1. Umieszczając resztki w kompostowniku, posypujemy je otrębami bokashi. Uciskamy je za pomocą specjalnego uciskacza dołączonego do zestawu. W razie jakby zabrakło bokashi, można też regularnie opryskiwać kolejne warstwy kompostu EM-ami w rozcieńczeniu 1 do 10 (np. EM-NA) |
2. Po czasie, odlewamy powstający płyn. Ważne jest regularne odlewanie płynu, aby odpady nie leżały w środowisku beztlenowym, bo to prowadzi do powstania przykrych zapachów. Ilość płynu, więc i częstotliwość jego wybierania, zależy od tego jak wilgotne są odpady wrzucone do wiaderka. Czasami, zdarza się, że płyn w ogóle nie powstaje, jeżeli będą to bardziej suche obierki. |
3. Pełne, szczelnie zamknięte wiaderko, umieszczamy w ciepłym miejscu z dala od światła, na około 2-3 tygodnie. Do wiaderka nie wrzucamy płynów. Odpowiednio przefermentowane odpady powinny wydzielać słodko-kwaśny zapach kiszonki. |
Mamy różne rodzaje wiaderka. Pojedyncze lub podwójne.
Jak używać kompostu z wiaderka
Zawartość pełnego wiaderka możemy przenieść do kompostownika ogrodowego lub na pryzmę kompostową w ogrodzie. W tym wypadku, w okresie gdy występują plusowe temperatury, odpady przemienią się w próchnicę w ciągu około 3 miesięcy.
Często wykorzystujemy kompost bezpośrednio pod grządkami przed sianiem. Zakopujemy je wtedy wzdłuż grządki na głębokości 10 cm. Stanowi on smaczną przekąskę dla wielu zwierząt. Po upływie 6-8 tygodni w tym miejscu powstaje piękna, czarna próchnica.
Jeżeli chcemy szybciej wykorzystać zasilone miejsca, warto poczekać 7 do 10 dni przed sianiem lub umieszczenie sadzonki, aby pH masy kompostowej zrównało się z ziemią, ponieważ prosto z wiaderka jest bardzo kwaśna.
Kompost może również być używany jako nawóz dla drzew i krzewów ogrodowych. Wkładamy go w kilku 10-centymetrowych dołkach dookoła pnia, na odległość około metra. W tym celu wykopujemy dołek głębokości 25 cm i średnicy około 70 cm. Wsypujemy tam zawartość wiaderka, lekko mieszamy z ziemią i przykrywamy około 8-centymetrową warstwą ziemi.
Kompost z wiaderka umieszczony pod ziemią w grządkach podwyższonych lub w skrzyniach, w których przygotowujemy rozsady, rozłoży się powoli. Tym samym dostarczy ciągłych składników pokarmowych i delikatnie podniesie temperaturę gleby.
**Tym, którzy nie mają własnego ogrodu, polecamy zamykanie odpadów szczelnie w podwójnej torbie plastikowej z dodatkiem ziemi torfowej i składowanie w piwnicy przez okres 2-3 miesięcy, aż będą Państwo mieli okazję podarować kompost właścicielowi ogrodu lub działki.
Jak dbamy o wiaderka?
Wiaderka koniecznie należy myć po każdym użyciu, jeżeli chcemy unikać nieprzyjemnego zapachu (najlepiej na dworze).
Specjalna okazja