Nasze skarby: Obierki z ogórków, skórki od banana i inne
Diety roślinne, takie jak wegetariańska i wegańska, zyskują na popularności w Polsce. Latem mamy również więcej owoców i warzyw do dyspozycji.
Wraz ze wzrostem dostępności produktów roślinnych, mamy również więcej odpadów organicznych do zagospodarowania. Należy unikać wyrzucania ich do śmieci ogólnych. Dlatego warto rozważyć różne opcje kompostowania. Kompost, który sami uzyskamy, może być jednym z najlepszych na świecie, ponieważ wiemy, co w nim się znajduje i że nie będzie w nim resztek plastikowych, jak to czasami bywa w kompostowniach komunalnych.
Kompostownik z palet
Jeśli mieszkamy na wsi lub posiadamy działkę, możemy założyć kompostowniki. Bardzo popularne są kompostowniki z palet, które świetnie spełniają swoje zadanie.
Umieszczamy go w zacienionym miejsce ogrodu. Poza resztkami z kuchni i z ogrodu warto dodać do takiego kompostu popiół z ogniska, węgiel drzewny, suche liście, kartony bez nadruku oraz resztki kory i trociny drzewne, co zapewnia odpowiednie proporcje węgla do azotu. Tak przygotowany kompost możemy wykorzystać przez cały sezon letni. Regularne polewanie go preparatem EM-NA (efektywne mikroorganizmy) zapewnia szybkie kompostowanie i brak uciążliwego zapachu.
Potrzebujemy 1 litr EM NA na m3 kompostu
Możemy albo wlać bezpośrednio EM NA do uformowanego kompostu , dbając o to, żeby dostał się do całej bryły. W tym celu robimy tyczką długie dziury w kompoście i wlewamy w nich EM-NA.
Możemy też regularnie polewać konewką kolejne warstwy tworzącego się kompostu, rozcieńczone EM-NA z wodą w proporcji 1 do 10.
Kompostowanie w domu
W domu bardzo przydatne może okazać się wiaderko do kompostowania, abyśmy nie musieli co chwilę udawać się do kompostownika. Zalety wiaderka szeroko opisaliśmy, ale warto przypomnieć:
Mamy je pod ręką w kuchni, co pozwala na uniknięcie nieprzyjemnego zapachu z rozkładających się odpadów. Dodatkowo otrzymujemy płynny nawóz do roślin domowych i ogrodowych, który możemy odlewać z dna wiaderka za pomocą specjalnie zainstalowanego kranika. Dzięki wstępnej fermentacji odpadów przyspieszamy proces powstawania kompostu.