Wiosna się zbliża, zaczynamy myśleć o ogrodzie i związku z tym o kompoście.
A produkujemy przecież co dziennie wspaniały wstępny materiał do kompostu w postaci odpadów z naszej kuchni.
Warto przypomnieć jak za pomocą EM można szybciutko transformować „brzydkie” odpady w piękny pokarm dla naszych roślin .
Potrzebne nam będą:
- wiaderko EM (szczelnie zamykany pojemnik z sitkiem i możliwością odprowadzania zbierającego się w nim płynu)
- bokashi czyli otręby fermentowane z EM
- domowe odpadki organiczne
Zaczynamy od wsypania niewielkiej ilości bokashi do wiaderka. Każdą kolejną warstwę odpadków organicznych grubości około 2,5 cm posypujemy cienką warstwą bokashi. Pojawiający się nadmiar płynu to cenny nawóz, którym można podlewać kwiaty i krzewy po uprzednim rozcieńczeniu z wodą w stosunku 1: 100/1000 (np. 1 łyżeczka na litr wody).
Ostatnią warstwę odpadków obficie posypujemy grubą warstwą bokashi i szczelnie zamykamy.
Latem i wtedy, gdy mamy odpady bogate w proteiny (ser, jajka, ryby), wsypujemy więcej bokashi.
Pełne, szczelnie zamknięte, maksymalnie opróżnione z płynów wiaderko umieszczamy w ciepłym miejscu, z dala od światła na około 2-3 tygodnie
Odpowiednio przefermentowane odpadki powinny mieć słodko-kwaśny zapach kiszonki.
Zawartość wiaderka zakopujemy w ziemi.
W tym celu wykopujemy dołek głębokości 25 cm i średnicy około 70 cm. Wsypujemy tam zawartość wiaderka, lekko mieszamy z ziemią i przykrywamy około 8 cm warstwą ziemi.
Po upływie 6/8 tygodni w tym miejscu powstanie piękna, czarna próchnica.
Możemy tworzyć grządki zakopując po kolej odpady w jednej linii . Uwaga trzeba poczekać 2 /3 tygodni przed sadzeniem tam co kolwiek bo w pierwszym okresie masa kompostowa jest bardzo kwaśna.
Można zakopać koło drzew i krzewów w kilku dołkach aby je zasilić . Dołki należy wykopać w odległości przy najmniej pół metra od korzeni, również z powodu kwaśnego odczynu masy kompostowej.
Można tez, zawartość wiaderka, wysypać do większego kompostownika aby pośpieszyć proces kompostowania. Wtedy będzie okazja do obserwowania obecności wielu wspaniałych zdrowych dżdżownic, które są, jak wiemy jednymi z najbardziej pożytecznych istot ziemnych.
PS wiaderka i otręby można kupić lub robić sobie samemu.