Pionierski dom EM w Polsce
W Polsce odwiedziłam jeden dom budowany od początku ze znajomością technologii EM, gdzie Efektywne Mikroorganizmy zostały wprowadzone na wszystkie możliwe sposoby.
Technologia przyjazna alergikom
Nasza przyjaciółka Grażyna mieszka i pracuje w Warszawie, ale nie wyobraża sobie odpoczynku w mieście. Weekendy spędza na swojej leśnej działce: obserwuje żurawie przez lornetkę, często spotyka łosie niedaleko swojego płotu i buduje, razem z bratem i matką, dom z drewna, gliny i słomy.
Całe życie borykała się z alergiami, co wpłynęło na wybór stylu życia i budowania. Efektywne Mikroorganizmy są bardzo przydatne w życiu alergika. Odkąd Grażyna je stosuje, od razu poznaje, kiedy zaczyna ich brakować w jej środowisku — w glinie, z której robi się tynk, czy w materacach – po tym, że zaczyna kichać.
EM służy wszystkiemu wokół
Teren dookoła domu w budowie systematycznie pryskany jest EM-ami. Po paru latach zaczęły tam rosnąć dorodne rydze, a na pryzmie słomy, pozostałej po stawianiu ścian, wielkie, leśne pieczarki.
Wiewiórki przychodzą jeść poziomki, które upodobały sobie miejsce na skrawku ziemi, gdzie jest rozsączenie wody z domowej oczyszczalni, oczywiście także wykorzystującej technologię EM, a krowy sąsiada, zamiast do rzeki, przychodzą pić wodę do Grażyny.
Budowa domu z gliny i słomy wymaga dużej wiedzy i jest ogromnie pracochłonna, trudno jest znaleźć kompetentnych fachowców, więc – po różnych perypetiach – Grażyna z bratem sami musieli stać się specjalistami. Teraz chętnie dzielą się wiedzą.
– W budownictwie EM-y sprawdziły się bezbłędnie. – mówią.
Tynki gliniane z EM
Wznoszenie budynków z gliny i słomy jest starą techniką budowlaną. W tym przypadku polega na stawianiu konstrukcji drewnianej i wypełnianiu jej blokami ściśle ułożonych kostek sprasowanej słomy, a następnie pokrywaniu ich gliną. Glina budowlana została na początku przywieziona z pobliskiej cegielni, teraz z całej okolicy. Składowana pod dachem, czeka aż będzie potrzebna. Jest wtedy zalewana wodą, aby zmiękła.
Pierwsza warstwa, jaką kładziemy na sprasowanych i ściśniętych kostkach słomy tworzących ścianę, składa się z gliny w formie kremu. Kolejna musi zawierać włókna, które zapewniają spoistość gliny. W tym wypadku było to siano, szatkowane na długość kilku centymetrów i zakiszone z EM-ami. W beczce do kapusty siano zostało ubite i zalane wodą z EM-ami w proporcji 100 ml na beczkę 150 litrów. Zostawione na około 5 dni kisi się, trzeba tylko zbierać górną warstwę z białym nalotem.
Taką sieczkę miesza się z gliną i piaskiem, a następnie pokrywa nią ściany, aby wyrównać jej płaszczyzny.
Zazwyczaj trzeba metodą prób i błędów ustalać właściwe proporcje siana, wody z piaskiem i gliny.
Tak samo przy tynkach. Każda glina jest inna, bardziej lub mniej tłusta. Kładzie się kilka warstw tynku. Na początku tę wytwarzaną z mieszanki gliny i grubszego piasku, później drobniejszego. Do gliny o konsystencji kremu dodaje się 50 ml EM na 80 litrów gliny i do tego około 2 razy tyle piasku. Znowu trzeba sprawdzać na kawałku ściany, jakie proporcje piasku i danej gliny tworzą tynk najlepiej trzymający się powierzchni.
Proszek ceramiczny w podłodze
Posadzka w domu, jest na razie betonową szlichtą, do której dodano proszku ceramicznego. Podczas wysychania była polewana kilka razy dziennie wodą z EM-ami w proporcjach 1 do 100. Fachowcy dziwili się, jak szybko wyschła: po dwóch dniach już można było wprowadzić meble, nie pęka i – co bardzo ważne – nie pyli. W tej części domu, gdzie nie ma jeszcze podłogi, sama odczułam, że ta posadzka jest bardziej przyjazna niż zwykły beton. Przez chwilę zastanawiałam się, czy to ostateczna podłoga, czy nie.
EM w wodzie, ściekach i oczyszczalni
W całej płynącej wodzie do domu i z domu znajdują się EM-y. Woda używana w domu pochodzi ze studni. Uzdatniana jest przy pomocy specjalnego filtru dolomitowego, do którego dołączono filtr z rurkami ceramicznymi, namoczonymi w EM 1. Do wody pitnej jest dodatkowy kran, do którego woda dopływa poprzez jeszcze jeden filtr z rurkami ceramicznymi.
Ścieki z domu Grażyny odpływają do trójkomorowej oczyszczalni przydomowej, do której regularnie dostarczane są EM-y, używane regularnie przez mieszkańców m.in. do sprzątania. EM-y są dodane do każdego płynu do mycia naczyń, szamponu, mydła itd. W ciągu 8 lat, od kiedy funkcjonuje ten system, tylko dwa razy zaszła potrzeba, żeby dolać specjalnie EM-y do instalacji, wtedy kiedy było bardzo dużo gości.
Codzienność z EM
Pryskanie EM-ami jest odruchem codziennym, na przykład łóżka i pościeli. To bardzo ułatwia życie alergika – wcześniej Grażyna musiała zmienić pościel co 5 dni.
Rano, tak jak u mnie, zaczynamy dzień od wypicia szklanki EM z letnią wodą. W tym, i nie tylko w tym, w pełni się rozumiemy.
PS do budowy najtaniej będzie namnażać sobie EMy. Do sprzątania dla alergików polecamy EM Refresh.