EMformacja to ruch społeczny, którego celem jest regeneracja środowiska przy użyciu Efektywnych Mikroorganizmów.
Przypominamy, jakie były dotychczasowe działania
Rozdane preparaty
Na samym początku powodzi, w ramach EMformacji, przekazaliśmy 2000 litrów preparatu podarowanego przez firmę Greenland Technologia EM. Preparat trafił do grup zainteresowanych opryskiwaniem terenów popowodziowych. Nicole, wraz z Barbarą Biss, koordynowały dostarczanie preparatu, jednocześnie udzielając konsultacji dotyczących jego zastosowania na terenach dotkniętych powodzią.
Firma Greenland, we współpracy ze strażą pożarną z Oblas, zorganizowała akcję bioremediacyjną w Lądku-Zdroju, wspierając sztab kryzysowy w walce ze skutkami powodzi. Podobna akcja miała miejsce w 2010 roku, po zalaniu Janowca i innych terenów Lubelszczyzny. Wtedy, dzięki współpracy z OSP Oblasy, przeprowadzano opryski za pomocą armatki z wozu strażackiego. Zdobyte wówczas doświadczenie okazało się nieocenione podczas obecnej sytuacji kryzysowej na Dolnym Śląsku.
Podczas wspólnego wyjazdu do Lądka-Zdroju przeprowadzono oprysk wszystkich ulic zniszczonych przez powódź. Po powrocie przekazano kolejne 20 000 litrów Efektywnych Mikroorganizmów do innych poszkodowanych miejscowości, takich jak Nysa, Ołdrzychowice Kłodzkie, Radochów, Trzebieszowice, Bystrzyca Kłodzka, Kłodzko, Przyłęk, Bardo, Żelazno oraz Długopole-Zdrój. Preparaty te mają posłużyć mieszkańcom do indywidualnych oprysków zalanych domów i ich otoczeń.
Badania naukowe
Badania naukowe są kluczowe, aby przekonać decydentów o skuteczności stosowania Efektywnych Mikroorganizmów (EM) w sytuacjach kryzysowych. Fundacja Green Gaya, we współpracy z Wydziałem Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego i z laboratorium analiz środowiskowych Afortest, prowadzi badania, zbierając próbki z gleby, ścian budynków oraz wody na cmentarzu. Celem jest porównanie stanu mikrobiologicznego terenów powodziowych przed i po opryskiwaniu EM.
Dotychczasowe wyniki wskazują, że tereny popowodziowe są w dużej mierze zanieczyszczone substancjami ropopochodnymi. Kolejne badania będą przeprowadzane po następnych opryskach, aż do wiosny. Po uzyskaniu kompletnych wyników Fundacja planuje zaproponować samorządom kompleksowe, oparte na naturze rozwiązania w walce ze skutkami powodzi.
Współpraca i zbiórka funduszy
Aby finansować dalsze dostawy darmowych preparatów mikrobiologicznych oraz kontynuować badania, Fundacja Green Gaya prowadziła zbiórkę funduszy. Co ważne, fundacja współpracuje nie tylko z nami, z firmą Greenland Technologia EM, ale także z innymi producentami mikrobiologicznych środków oraz instytucjami naukowymi. Razem dostarczyliśmy powodzianom 40 000 litrów preparatów.
A teraz ?
Dalsze rozdawanie preparatów
Środki zebrane podczas zbiórki zostaną przeznaczone na zakup kolejnych preparatów, zwłaszcza do ponownych oprysków na terenach zalanych. Prosimy o zgłaszanie zapotrzebowania na adres: supermikroby@gmail.com.
Przygotowanie ankiety
Chcemy zebrać Wasze opinie i doświadczenia, które będą stanowić silny argument dla decydentów. Niech przekonają się, że warto stosować preparaty mikrobiologiczne po powodzi. Ankietę można wypełnić online w kilka minut. Bardzo dziękujemy powodzianom, którym uda się znaleźć czas na jej wypełnienie, a także wszystkim, którzy pomogą nam przekazać ją dalej.”
Zbieranie relacji „z pierwszej ręki”
„Chcemy również zebrać opowieści osób, które mają doświadczenia w stosowaniu mikroorganizmów. Jeśli chcielibyście podzielić się swoimi historiami lub zdjęciami, prosimy o kontakt na adres supermikroby@gmail.com. – Wasze świadectwa są dla nas bezcenne.”
Na zakończenie
„Dziękujemy jeszcze raz za wsparcie! Pamiętajcie, że, to nie jest ostatni raz, kiedy działamy – będziemy gotowi do działania także w przyszłości.”