Na otwarcie dni Lubartowa, piątek 27 Maja, dzieci ze szkoły podstawowej numer 3 w Lubartowie przemaszerowały przez miasto, z ekologicznymi transparentami .
Krzyczeli jesteśmy eko !
Dotarliśmy do strumyka, który dostarcza wody do stawu w parku, i zostały rzucone lepione przez nich, kule bokashi. – glina i Efektywne Mikroorganizmy EM w różnych postaci. Opadną na dnie i powoli zostaną uwolnione, przerobią osad i muł , uchronią wody przed obecnością szkodliwych mikroorganizmach typu Coli i Salmonellę.
Później ulepiliśmy z obecnymi wolontariuszami ( nie liczni ale za to jacy skuteczni J ) kolejne kule . Zostaną one zrzucone 5 lipca na pikniku rybackim.
Opisane działania regeneracji wody z stawu parkowym w Lubartowie, biologiczną metodą EM, to początek długofalowej akcji. Na razie zostanie potraktowane EMami mały procent ogólnej powierzchni stawu . Efekty mogą być widoczne za pary miesięcy. Każdy zbiornik wodny to osobny biotop , mające swoją specyfikę , można było prawie powiedzieć swoją osobowość. Chemiczne traktowanie jest skuteczne jedynie na krótką metę ale przyczynia się do wytrącania subtelnej równowagi życia w wodzie.
Dzięki zaangażowania pana burmistrza i urząd miasta ( dziękujemy ) , mogliśmy realizować pierwsze kroki regeneracji stawu przy użyciu technologii EM .
Ta biologiczna metoda ma przewracać równowagę w stawie , jest to proces wymagające dalsze wsparcie władzy miasta. Warto pamiętać że doraźnie jeżeli byłby problem na przykład z zapachem gnicie wydzielające się z stawu , można tez opryskiwać EMami w celu zlikwidowania tego zapachu .
Razem ulepiliśmy 650 kul J
Dziękujemy również , dyrekcji Szkoły Podstawowej numer 3 w Lubartowie , Związkowi Gmin, Miejskiego Domu Kultury i Kołu Rybackiego , firmie Greenland Technologii EM sp. z o. o. , za wsparcie akcji.