Fundacja Green Gaja
Badania naukowe są niezwykle istotne, aby móc przekonać decydentów, że warto stosować EM w sytuacjach kryzysowych
Fundacja Green Gaja we współpracy z Wydziałem Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego zbiera próbki z gleby, ścian budynków oraz wody i gleby na cmentarzu , aby porównać stan mikrobiologiczny terenów powodziowych przed i po opryskiwaniu EM
„W dniach 24–26 września nasza fundacja, wspólnie z naukowcami z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, udała się do Przyłęku, Barda, Olbrachcic Wielkich oraz Ząbkowic Śląskich. Celem naszej wyprawy było pobranie prób środowiskowych z terenów dotkniętych wrześniową powodzią, aby przeprowadzić szczegółowe badania laboratoryjne.
Próby wody i osadów pobrano z rzek Nysy Kłodzkiej, Młynówki, Jadkowej oraz Budzówki – które podczas powodzi wystąpiły z koryt, przyczyniając się do zalania okolicznych terenów. Nasza uwaga skupiła się również na terenach wokół rzek oraz obiektach prywatnych i publicznych, w tym na cmentarzach, terenach rolnych i zielonych
Poza badaniami terenowymi, zbieraliśmy również informacje od władz samorządowych, takich jak Starosta Ząbkowicki Roman Fester, Burmistrz Bardo Marta Ptasińska, Burmistrz Ząbkowic Śląskich Marcin Orzeszek, Sołtys Przyłęku Henryk Rożniatowski oraz mieszkańców, aby jak najlepiej zrozumieć skalę i potrzeby miejsc dotkniętych katastrofą.
Jak podkreśla dr Agata Dorotkiewicz-Jach z Uniwersytetu Wrocławskiego, powodzie niosą za sobą nie tylko widoczne szkody, ale również poważne, choć niewidoczne skażenia mikrobiologiczne. Pobrane próby trafią do laboratoriów współpracujących z naszą Fundacją, aby przeanalizować ryzyko i zaproponować naturalne, zrównoważone rozwiązania w walce ze skutkami powodzi. Naszym celem jest ochrona środowiska i wspieranie naturalnej odbudowy ekosystemów z zastosowaniem przyjaznych mikroorganizmów, które, jak „probiotyki dla środowiska”, mogą przyczynić się do szybkiej regeneracji.
Dziękujemy także dr Piotrowi Jawieniowi, który pomagał nam ocenić ryzyko rozwoju komarów na terenach popowodziowych. Badamy, w jaki sposób możemy skutecznie i bezpiecznie przeciwdziałać rozwojowi tych owadów, stosując ekologiczne larwicydy.
Fundacja Green Gaya po otrzymaniu wyników badań chce zaproponować kompleksowe rozwiązanie niwelowania skutków powodzi skierowane do wszystkich samorządów z zalanych terenów w walce ze skutkami powodzi, oparte na rozwiązaniach zgodnych z naturą ”