Otwarcie sortowni w Wólce Rokickiej.

W tym tygodsortownia-1niu  uczestniczyłam w otwarciu nowoczesnej sortowni w Wólce Rokickiej. Sortownia ma zredukować o 50 % ilość odpadów kierowanych na wysypiska. W sortowni działa instalacja do fermentacji suchej na odpady organiczne, produkująca biogaz . Będzie on wykorzystywany do produkowania prądu, który zostanie skierowany do ogólnej sieci. Powyższy projekt od 12 lat prowadzi Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej. W 2009 roku, razem ze Stowarzyszeniem „Dla Ziemi”, Związek prowadził pilotażowy program selektywnej zbiórki odpadów organicznych przy pomocy technologii EM. Program o nazwie „Odpady organiczne. Życie po życiu” wykazał skuteczność Efektywnych Mikroorganizmów w zwalczaniu brzydkich zapachów i kompostowaniu bioodpadów. Cieszę się z perspektywy dalszej współpracy.

Relacja z dziennika wschodniego sortownia-3sortownia-2

Mega oprysk EMowe na Dniach Kultury Pokoju

oprysk EM słomaZapraszamy 26 sierpnia, o godz. 16 na ustanowienie nieistniejącego jeszcze rekordu Guinessa na największą ilość ludzi pryskających EM jednocześnie. Zbieramy się przed naszym domem w Dąbrówce o godz. 16 z własnym opryskiwaczem. Podzielimy się obszarem do pryskania, napełnimy opryskiwacze, zrobimy mega selfie i miliardy dobroczynnych mikroorganizmów polecą wszędzie w naszej okolicy i wprowadzą więcej życia do gleby oraz rozłożą trucizny. Na końcu każdy napełni jeszcze raz opryskiwacz, aby móc popryskać trochę także u siebie.

Program Dni Kultury Pokoju 2016

Dni kultury 2W tym roku testujemy nową, rozszerzoną i rozrzedzoną, formułę. Wyobrażamy sobie, że wszystko będzie dłużej trwało, ale odbędzie się bardziej spokojnie i z większą uwagą na spotkania z ludźmi i uczestnictwo w wydarzeniach.

Chcielibyśmy, żeby stały się rzeczy, które zabierzemy później ze sobą, jako pokarm dla naszej duszy i praktykę w życiu codziennym.
Dlatego odbędą się warsztaty dotyczące leczenia naturalnego: przez medytację z Deborhą  ( pranic meditation ), przez ruch z Martą ( movement medecine ) , zioła z Hanną  Zielichą, masaż z Rimą. Nauczymy się podstaw języka migowego z Karoliną. Na rozjaśnienie serca pośpiewamy z Lydie i Karoliną. Będą warsztaty kierowane do dzieci i dorosłych: czytanie bajek, ceramika z Wiolą , kreowanie wspólnego spektaklu z Bąbel Ziombel. Usłyszymy też o apiterapii i pewnej prostej metodzie relaksacyjnej. Jeszcze nie mamy ustalonych wszystkich terminów.

Zrobimy również w piątek 26.08 mega oprysk z Efektywnymi Mikroorganizmami. Zobaczymy ilu z nas przyniesie swój opryskiwacz i jednocześnie poopryskuje okolicę.
Jak dobrze wiecie, zależy nam na jakości (wydarzenia) a nie na ilości (uczestników), dlatego, jak co roku prosimy o nie spożywanie alkoholu podczas festiwalu na jego terenie, zabieranie ze sobą własnych śmieci i maksymalne redukowanie ich ilości.
Oto program W CHWILI OBECNEJ :

 

12/08 piątek

Warsztaty
14.oo  SPOTKANIE Z DŹWIĘKIEM MIS HIMALAJSKICH DLA DZIECI RIMA
17.oo  MOVEMENT MEDECINE MARTA

Koncerty 

DZIADY KAZIMIERSKIE
PACO SAR i MAMADU DIUF


13/08 sobota 

Warsztaty

11.oo   CERAMIKA  z WIOLĄ

14.oo PODSTAWY JĘZYKA MIGOWEGO KAROLINA
17.oo MEDYTACJA POKOJU I LECZENIE PRANICZNE  DEBHORA

Koncerty

ŻEMPOŁ

SKA DYKTATOR I JEGO KOSMICZNE COMBO

PO KONCERTACH WYPALAMY CERAMIKĘ


20/08 sobota

Warsztaty

14.oo BĄBEl ZIOMBEL TEATR DLA DZIECI

17.oo WARSZTAT O ZIOŁACH ZIELICHA

Koncerty

DUB TRIX
TIRIBA


21/08 niedziela

Warsztaty

Od 11oo. DLA DZIECI ZAJĘCIE PLASTYCZNE Z AGNIESZKĄ

17oo. MASAŻ RIMA

koncerty

SANGO
Q-arTED

 


26/08 piatek 

Warsztaty

14.oo „NIESKOŃCZONOŚĆ” MUZYKA GONGÓW I MIS HIMAJLSKICH RIMA ŁUKASZ
16.oo WIELKI OPRYSK EMAMI
17.oo ŚPIEW AFRYKAŃSKI KOYEMBA LYDIE

Koncerty

JACEK KLEYFF I ONZ
SŁOMA I DROOT’S BROTHERS

 

 


27/08 sobota 

Warsztaty 

14.oo PIEŚNI LUBELSKIE KAROLINA
17.oo ŚPIEW AFRYKAŃSKI  LYDIE

Koncerty

LIMBOWSKI
CARNET DE VOYAGE
RAZEM PRZY OGNISKO


O poszczególnych warsztatach będę jeszcze informowała na FaceBook
Między weekendami zapraszamy na workcamp.
W tym czasie budujemy Dom Kultury Pokoju i przygotujemy się wspólnie do obsługiwania festiwalu.
Nasza nowa kuchnia letnia będzie wydawała pyszne posiłki, które zarobią, przynajmniej mamy taką nadzieję, na koszty festiwalu i zachęcamy do wspierania nas poprzez nabywanie kolorowych opasek Dni Kultury Pokoju.

Staw w Lubartowie 5 lat po zabiegu rewitalizacji.

W 2011 roku zaproponowaliśmy Burmistrzowi Lubartowa rewitalizację trzy hektarowego stawu miejskiego przy pomocy EM-ów, metodą dr Sitarka. Zaufał nam i tym samym Lubartów stał się pierwszym miastem w Polsce stosującym tą biotechnologię w swoim zbiorniku wodnym. Latem tego samego roku rzuciliśmy kule bokashi i wykonaliśmy opryski w pierwszym rowie i w stawie. Kolejnego roku przeprowadziliśmy następny zabieg. Staw przestał wydzielać przykry zapach, rów oczyścił się, ryby, które poprzednio mocno pachniały mułem, stały się znowu jadalne. Ten stan utrzymywał się do teraz. Ilość glonów malała, ale jednak w okresie upałów staw potrafił się mocno zazielenić. Pozostał jednak w Lubartowie nierozwiązany problem. Kolejny rów wydzielający smród. W trzecim roku wrzuciliśmy tam kule bokashi i wykonaliśmy oprysk. Padło podejrzenie o zanieczyszczanie rowu odpływającymi z pobliskiego stadionu „ dzikimi ściekami”. Nie zostało to jednak potwierdzone i dotychczas nie udało się odkryć źródła białej mazi, pojawiającej się wciąż od nowa na poziomie ostatniego odcinka rowu, a jest ona odpowiedzialna za zanieczyszczenie.

Kilka wpisów z blogu

http://emblognicole.emformacja.pl/stawy-przed-em-i-po/

http://emblognicole.emformacja.pl/opis-2-lat-dzialan-przy-stawie-w-lubartowie/

http://emblognicole.emformacja.pl/zakwit-staw-w-lubartowie/

http://emblognicole.emformacja.pl/staw-w-lubartowie-2/

http://emblognicole.emformacja.pl/akcja-trwa/

Lubartówfalaem referencja 2

Program wsparcia dla lokalnych producentów i przetwórców żywności .

logo_lgd_100Stałam się członkinią rady Lokalnej Grupy Działania-. Stowarzyszenie “Doliną Wieprza i Leśnym Szlakiem”

Będę więc na blogu informowała o możliwości stwarzane przez LGD  wspierania aktywności sąsiadów bliższych i dalszych .

Obecnie rusza projekt tworzenie  sieci współpracy przedsiębiorców z województwa lubelskiego działających lub planujących działać w sektorze spożywczym, w tym m.in. w: przetwórstwie owocowo-warzywnym, mięsnym, rybnym i branży piekarniczej. Specyfiką przetwórstwa będą produkty lokalne. Pierwsze spotkanie odbędzie się już 25/01 w Gminnym Domu Kultury w Markuszowie . Ale dołączyć można będzie i później

więcej informacji :

lgd

Wegetariany i rowerzysty, To jest To !

Tu Targ
Ogromną zasługę przyznaję Panu ministrowi o którym nie pamiętam jak się nazywa, ale za to, genialnie, moim zdaniem, określił ruch który kiedyś nazywano alternatywni. Zawsze się zastanawiałam  jak o tym mówić.  Jak słusznie zaobserwował ten ruch wcale już nie jest alternatywny czyli marginalny lecz  reprezentuje wyraźną siłę, do wspomnianej  dyktatury jeszcze daleko niemniej czujemy się wyróżnieni.
Własnie w następną niedzielę zapraszam na Tu Targ w Lublinie , w nowym działającym miejscu przy Kowalskiej 7.
17 stycznia, godz. 11-15
Organizatorze planuje tworzenie  KOOPERATYWĘ SPOŻYWCZĄ, będziemy o tym rozmawiać podczas Tu Targu – zaproszone są  zainteresowane osoby, które chcą nawiązać współpracę z chętnymi do regularnych zakupów, zarówno jako sprzedający jak i kupujący.
PS Kto ma szczególny zapotrzebowanie na EM, niech kontaktuje się ze mną mailowo  falaem@gmail.com lub przez sklep http://sklep.emformacja.pl/

 

Wspólne działania

Wczoraj grabiliśmy i kosiliśmy razem boisko na terenach wspólnoty wiejskiej . Tam byli członkowie stowarzyszenie przyjaciół DabróDSC_1072wki ale nie tylko .

Relacja znajduje się  na blogu :  http://zielonadabrowka.blogspot.com/2015/05/pierwszomajowy-czyn-spoeczny-i.html

Dziś na boisko będzie w ramach lekcji francuskiego dla dzieci, piknik francuski. Nauczymy się kolory i pogramy w piłkę.

Tak sobie wyobrażamy Rodzinny Dom Kultury Pokoju, jako miejsce na wspólne działania.

https://polakpotrafi.pl/projekt/dom-kultury-pokoju

Zapraszamy do zapoznanie się z projektem i wspieranie.

Rodzinny Dom Kultury Pokoju

Własnie minęło tydzień od kiedy zaczęlismy kampanię Crowfundingowej aby zbierać pieniądzy na remont i rozbudodo dzielenie sięwę naszej pracowni, zwanej maszynownią.  Pozwoli nam dalej  robić i rozwijać to, co już robimy, czyli uczyć się i rozpowszechniać Kulturę Pokoju.

Udało się zbierać ponad 10 % sumy potrzebnej do realyzowania pierwszego etapu. Podobno projekty które w ciągu pierwszego tygodnia osiągają próg 10 % na ogół  zbierają całą sumę WIELKIE DZIĘKI dla was.

Swiat jest pełen szczodrych ludzi ! Warto doświadczyć coś takiego . Bardzo mnie to wzrusza .

Cały ten proces jest dla nas wielką naukę. Dotychczas używaliśmy internet i Face Book beż  wyznaczania sobie konkretnego celu. A jest to żywioł w którym mozna płynąć bardzo precizijnie. Na przykład jak robić post zachęcające ludzi do tego żeby kliknęli na dane link ?  To trzeba robić na poczatku krótką zachetę, pózniej link a dopiero tłumaczenie o co chodzi. Ludzi nie mają czasu czytać . Niby prosty i oczywiste ale mi na przykład przedtym nie padło do głowy.   Podzielimy się zdobytą wiedzą 🙂

Mamy też problem który jeszcze nie rozwiązaliśmy , okazuje się że nasi przyjaciele którzy mają internet w PLAY U nie mogą  wchodzić na stronie Polak Potrafi. Zgłaszamy i zgłaszamy  ale nic sie nie dzieje.

Jeżeli ktoś może nam cos poradzić albo by chciał zgłosić podobny problem, proszę na Face Book

https://www.facebook.com/pages/Rodzinny-Dom-Kultury-Pokoju/1594967574051568?fref=ts

albo na mail do mnie nicolemecho@gmail.com

adres do projektu to https://polakpotrafi.pl/projekt/dom-kultury-pokoju

 

Maja w Ogrodu na Dąbrówce

 

maja w Ogrodzie

Wczoraj mieliśmy bardzo miłą wizytę ekipy filmowej TVN. Przyjechała do nas ‚Maja w Ogrodzie’ . Mało czasu było na przygotowania ale rozmawialiśmy o ogrodach , kompostach , właściwościach Efektywnych Mikroorganizmów, muzyce przyrody,  jak i  o współdziałaniu na wsi . Ekipa pojechała też do Tomka i Doroty . Ekologiczne pieczarki były tematem rozmowy i degustacji. Później była wizyta w naszym niezwykłym sklepie Dąbrówkowym  między innymi,  z placem zabaw dla dzieci, świetlicą, i sprzedażą lokalnego rzemiosła . Tyle jest  ciekawych tematów  na Dąbrówce że postanowili przyjechać jeszcze raz pod koniec września . Mam nadzieję że uda się pokazać jak najwięcej ciekawych ludzi i działań z naszej okolicy. Wprawdzie byłoby o wiele więcej materiału niż tylko na ten jeden odcinek ale mam nadzieję że program przyczyni się do zainspirowania widzów ‚Mai..’ do traktowania swojej okolicy jak części wspólnego ogrodu. Życie na wsi jest szalenie ciekawe .