Budowa z EM.

budowa

Efektywne Mikroorganizmy doskonale sprawdzają się w przypadku „reanimacji” budynków zniszczonych np. przez powódź. Czy równie dobrze zadziałają, gdy użyjemy ich do budowy od podstaw albo dla poprawy warunków funkcjonowania w wadliwych budowlach?

SBS, czyli budynki, które odbierają zdrowie

Większość współczesnych materiałów budowlanych zawiera w sobie całą przysłowiową tablicę Mendelejewa co, wbrew zapewnieniom producentów, nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Kleje, grunty, farby, lakiery, rozmaite impregnaty i wiele innych substancji, stosowanych zarówno jako materiały wykończeniowe, jak i wchodzących w skład elementów konstrukcyjnych budynków, może powodować różne przykre dla nas dolegliwości. Najczęściej są to różnego rodzaju alergie, przewlekłe bóle głowy, kłopoty z układem oddechowym – nawracające infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, problemy ze snem lub/i koncentracją, permanentne zmęczenie. Wszystkie te objawy składają się na Syndrom Chorego Budynku (SBS – Sick Building Syndrome), który Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała w 1982r. za realny problem zagrażający zdrowiu człowieka.

SBS diagnozuje się zarówno w starych jak i nowo powstałych budowlach. Winę za jego wystąpienie ponoszą najczęściej złe rozwiązania konstrukcyjne, w tym źle zaprojektowana lub zrealizowana wentylacja, a także materiały budowlane i wykończeniowe, emitujące toksyczne substancje. W wyniku nagromadzenia negatywnych czynników, długotrwałe przebywanie wewnątrz „chorych budynków”, powoduje złe samopoczucie, które niekiedy przeistacza się w poważne, trudne do wyleczenia schorzenia.

EM kontra SBS

Efektywne Mikroorganizmy mogą zarówno pomóc w usuwaniu już istniejącego SBS, jak i zapobiec jego powstaniu.
W pierwszym przypadku ich rola polega głównie na neutralizowaniu działania szkodliwych substancji, poprzez zasiedlanie otoczenia przyjaznymi drobnoustrojami. Musi to, w miarę możliwości, iść w parze z usunięciem głównego źródła problemu, czyli np. naprawieniem wadliwego systemu wentylacji. EM-y, systematycznie aplikowane we wnętrzach, zdecydowanie poprawiają jakość znajdującego się tam powietrza. Zastosowane na powierzchnie zaatakowane przez grzyby i pleśnie, pozwalają je skutecznie usunąć i przeciwdziałać ich powstawaniu w przyszłości. Do tego celu najlepiej zastosować EM Refresh w proporcjach 1:10.

EM-ów można też użyć już na etapie budowy i wykończenia budynków. Najlepiej w tym wypadku sprawdzi się proszek ceramiczny. Dodany do betonu w proporcjach 1:1000, zapobiega jego kruszeniu się i poprawia jego właściwości izolacyjne. Wsypanie proszku w proporcjach 1:100 do farb lub klejów ogranicza uwalnianie się toksycznych substancji z tych preparatów do powietrza, a jednocześnie wpływa na ich trwałość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eleven − five =